Search:

Boys tennis: CIF-SS Division 1 playoff pairings

May 09th, 2011, 12:33 pm ·

· posted by DAN WOIKE, THE ORANGE COUNTY REGISTER

The CIF-SS announced the pairings for the Boys Tennis Championships Monday, with a lot of teams from Orange County in the field. Here are the pairings for Division 1.

All first-round matches take place Wednesday at 3 p.m. unless otherwise noted.

Capistrano Valley (South Coast No. 3) at University (Pacific Coast No. 1)

Thousand Oaks (Marmonte No. 2) and Chaminade (Mission No. 2)

Winner of Newury Park (Marmonte No. 4) at Los Alamitos (Sunset No. 3) (Tuesday 3 p.m.) at San Marino (Rio Hondo No. 1)

Campbell Hall (Alpha No. 2) at Peninsula (Bay No. 2)

Woodbridge (Pacific Coast No. 3) at Mater Dei (Trinity No. 1)

Westlake (Marmonte No. 3) at Troy (Freeway No. 1)

San Clemente (South Coast No. 2) at Marina (Sunset No. 1)

Winner of Redondo Union (Bay At-Large) at Loyola (Mission No. 3) (Tuesday 3 p.m. ) at Santa Barbara (Channel No. 1)

Sunny Hills (Freeway No. 2) at Corona del Mar (Pacific Coast N0. 2)

San Marcos (Channel No. 2) at Temple City (Rio Hondo No. 2)

Mira Costa (Bay No. 3) at Calabasas (Marmonte No. 1)

Winner of Trabuco Hills (South Coast At-Large) at Orange Lutheran (Trinity No. 3) (Tuesday, 3 p.m.) at Harvard-Westlake (Mission No. 1)

Fullerton (Freeway No. 3) at Brentwood (Alpha No. 1)

Winner of Northwood (Pacific Coast At-Large) at La Canada (Tuesday, 3 p.m.) at Dana Hills (South Coast No. 1)

Santa Margarita (Trinity No. 2) at Fountain Valley (Sunset No. 2)

Winner of Simi Valley (Marmonte At-Large) at Dos Pueblos (Channel No. 3) (Tuesday, 3 p.m.) at Palos Verdes (Bay No. 1)

Division 2

Division 3

Division 4

Division 5

Posted in : Boys Tennis, CIF-SS, pairings,

 
Ads by Google


Varsity sites:
LA
|
IE
|
SoCalVarsity.com
ADVERTISEMENT 
Search Players


ADVERTISEMENT 
Basketball:

San Clemente 36, Crescenta Valley 51 - 00:00 4th QT - Completed

Basketball:

Estancia 37, JSerra 70 - 00:00 4th QT - Completed

Soccer:

Warren 4, Edison 5 - 00:00 2OT Half - Completed

Water Polo:

San Clemente 8, Agoura 7 - 00:00 4th QT - Completed

Soccer:

Godinez 2, Sierra Vista 0 - 00:00 2nd Half - Completed

Soccer:

Santa Barbara 1, Santa Margarita 3 - 00:00 2nd Half - Completed

Basketball:

Sonora 60, Pasadena 57 - 00:00 4th QT - Completed

Basketball:

Esperanza 62, Servite 61 - 00:00 4th QT - Completed

Basketball:

Mater Dei 50, Brea Olinda 55 - 03:21 4th QT - Completed

Basketball:

Tustin 61, San Clemente 59 - 00:00 4th QT - Completed