Search:

2015-16 All-CIF girls basketball teams (updated)

STAFF REPORT

The All-CIF girls basketball teams.

OPEN DIVISION (updated)

Player of the year: Valerie Higgins, Chaminade

Coach of the year: Kelli Di Muro, Chaminade

First team: Alexis Griggsby, Sierra Canyon; Cierra Hall, Fairmont Prep; Jasmine Jones, Long Beach Poly; Amber Melgoza, Santa Barbara; Leaonna Odom, Chaminade; Brittney Reed, Vista Murrieta; Reili Richardson, Brea Olinda; Jayla Ruffus-Milner, Harvard-Westlake; Barbara Sitanggan, Troy; Kianna Smith, Troy; Kayla Washington, Cajon; Jayde Woods, Winward.

DIVISION 1AA

Player of the year: Aubrey Knight, Ventura

Coach of the year: Ann Larson, Ventura

First team: Ashley Austin, Lynwood; Tyler Frierson, Millikan; Estefania Giner, Orangewood Academy; Kyra Hamlin, Redondo Union; DaiJe Harris, Centennial/Corona; Haley Jones, West Torrance; Kayla Konrad, Valencia/Valencia; Barbara Rangel, Ventura; Hayley Tanabe, West Torrance.

DIVISION 1A

Player of the year: Alisa Shinn, Crescenta Valley

Coach of the year: Jason Perez, Crescenta Valley

First team: Josie Brock, Crescenta Valley; Allie Navarette, Mira Costa; Halle Maeda, Mira Costa; Juliana Gamboa, Diamond Bar; Destinee Garr, Diamond Bar; Jordan Meltzer, Burroughs/Burbank; Janessa Thropay, Chino Hills; Frankie Wade-Sanchez, Huntington Beach; Jordyn Jackson, Valley View.

DIVISION 2AA

Player of the year: Kayla Overbeck, Newbury Park

Coach of the year: Darren Burge, Newbury Park

First team: Rachel Bowers, Canyon/Canyon Country; Sophia Song, Mark Keppel; Sierra Vaglica, Woodbridge; Jade Hughes, Oak Hills; Jaivianna James, JW North; Camille Parker, Alta Loma; Ashlyn Herlihy, Arroyo Grande; Sydney Sharp, Foothill; Stephanie Custodio, Chino.

DIVISION 2A

Player of the year: Dalis Jones, Norco & Naomi Yim, Norco

Coach of the year: Rick Thompson, Norco

First team: Emily Cangelosi, Agoura; Camila Casanueva, Dos Pueblos; Tianna Eaton, Rowland; Nicola Furumoto, Canyon/Anaheim; Julia Iman, Temescal Canyon; Natalie Ruhl, Redlands East Valley; Bridgette Smith, Rio Mesa; Mone’t Ward, Mayfair.

DIVISION 3AA

Player of the year: Gloria Bates, Orange Lutheran

Coach of the year: Tom Howard, Orange Lutheran

First team: Marissa Dunn, Sonora; Taelor Griffin, Orange Lutheran; Meghann Henderson, Sonora; Darria Hewitt, Patriot; Joy Krupa, South Hills; Jessi Matson, Orange Lutheran; Emma Merriweather, Lakeside; Jada Reed, Orange Lutheran; Triann Thompson, Lakeside.

DIVISION 3A

Player of the year: Tylen Price, Antelope Valley

Coach of the year: Deon Price, Antelope Valley

First team: Tyler Smith, Antelope Valley; Zoe Williams, La Canada; Kristina Kurdoghlian, La Canada; Natalia Bruening, Corona del Mar; Krista Anderson, Corona del Mar; Danita Estorga, Righetti; Brooke Scott, Leuzinger; Devan McCune, Cabrillo/Lompoc; Kristen Kafkaloff, South Pasadena.

DIVISION 4AA

Player of the year: Na’lon Smith, St. Paul

Coach of the year: Robert Miller, St. Paul

First team: Adriana Gonzalez, St. Paul; MacKenzie Barnes, Duarte; Patricia Morris, Duarte; Camille Lira, Rosary; Cheyenne Marmolejo, Lompoc; Paige Endo, El Segundo; Michaela Keefe, El Segundo; Molly Tomlin, St. Monica; Mariah Sierra, Covina.

DIVISION 4A

Player of the year: Tayler Bennett, St. Anthony

Coach of the year: Matt Zamora, St. Anthony

First team: Tiara Scott, St. Anthony; Lily Perkins, Cantwell Sacred Heart; Valeria Lizarraga, Cantwell Sacred Heart; Lindsey Scamman, Twentynine Palms; Stephanie Umeh, Notre Dame Academy; Caroline Lynch, Louisville; Teani White, Viewpoint; Danielle Shapiro, Brentwood; Megan Villar, Mayfield.

DIVISION 5AA

Player of the year: Renae Tamura, Flintridge Prep

Coach of the year: Kevin Kiyomura & Jayme Kiyomura, Flintridge Prep

First team: Michaella Elad, Aquinas; Taylor Yoshida, Flintridge Prep; Cece Ewing, Loma Linda Academy; Jennifer Laird, Mission Prep; Jaqueline San Jule, Mission Prep; Austyn Masuno, Oxford Academy; Rachel Camonayan, Providence; Faith Williams, Santa Clara; Leslie Aguilar, Village Christian.

DIVISION 5A

Player of the year: Aleek Terterian, Holy Martyrs

Coach of the year: Varant Vartabedian, Holy Martyrs

First team: Sarine Kazandjian, Holy Martyrs; Naana Boateng, Faith Baptist; Izzy Carmona, Faith Baptist; Dynnah Buckener, Bloomington Christian; Jordan Veal, Bloomington Christian; Tayrn Minuto, Avalon; Taylor Oshiro, Trinity Classical Academy; Hannah Sabangan, Redlands Adventist Academy; JaNasjia Bethke, Trinity Classical Academy.

DIVISION 5A

Player of the year: Dawnyel Lair, Price

Coach of the year: Roderick McCray, Price

First team: Nirvana Dawson, Price; Claire Borot, Bellarmine-Jefferson; Cosette Balmy, Bellarmine-Jefferson; Ashley Dyrssen, California Lutheran; Abby Wagner, Desert Christian Academy; Grace Dryer, Mesa Grande Academy; Maddie Garcia, Crossroads Christian; Gabriela Hauksdottir, Apple Valley Christian; Morgan Allums, Cornerstone Christian/Wildomer.


See archived 'Sports' stories »
 


Other Varsity coverage:
Inland Empire
Search Players


Football:

Santa Ana 14, Rancho Christian 52 - 01:01 4th QT - Completed

Football:

Calabasas 35, Capistrano Valley 14 - 00:00 4th QT - Completed

Football:

St. John Bosco 21, Mater Dei 14 - 00:33 2nd QT - Completed

Football:

Edison 44, La Mirada 24 - 00:00 4th QT - Completed

Football:

Burbank 21, Yorba Linda 31 - 00:00 4th QT - Completed

Soccer:

El Modena 2, Orange Lutheran 2 - 45:00 2nd Half - Completed

Basketball:

Eisenhower 28, Mater Dei 93 - 02:00 4th QT - Completed

Basketball:

Santa Fe 65, Foothill 53 - 00:00 4th QT - Completed

Football:

Valencia/Valencia 35, San Clemente 41 - 00:00 4th QT - Completed

Football:

El Modena 21, Yorba Linda 28 - 00:00 4th QT - Completed