Search:

2014-15 All-CIF boys soccer teams

STAFF REPORT

The All-CIF boys soccer teams were annouced Monday.

Twou orange county players - Servite’s James Cook (Division 1) and Santiago’s Israel Espinosa (Division 5) - were selected player of the year in their division.

Servite's Jon Spencer (Division 1) and Santiago's Sean Redmond (Division 5) were chosen as coach of the year in their division.

**************

2014-15 ALL-CIF TEAMS

BOYS SOCCER

**The full list will run in the Saturday OCVarsity section (March 21).**

DIVISION 1

Player of the year: James Cook, Servite, Sr.

Coach of the year: Jon Spencer, Servite

Justin Kafoury, Corona, Sr.; Alex Juarez, Downey, So.; Taylor Kane, Edison, Sr.; Jack Slavick, Edison, Sr.; Jake Smith, El Toro, Sr.; Ethan Thrall, El Toro, Sr.; Henry Quilici, Harvard-Westlake, Sr.; Chralie Ross, Los Alamitos, Sr.; Tommy Fraher, Loyola, Sr.; Sam Kitaj, Loyola, Sr.; Caley Berney, Mira Costa, Sr.; Zen Roten, Palos Verdes, Sr.; Hector Rojo, Paramount, Sr.; Anthony Manzanares, Royal, Sr.; Matias Ledesma, San Clemente, Sr.; Angel Cervantes, Santa Barbara, Sr.; Jake Fisher, Santa Margarita, Sr.; Garrett Amador, Servite, Jr.; James Cook, Servite, Sr.; Oscar Flores, Servite, Sr.; Keith Murphy, Servite, Sr.; Carlos Maldonado, Warren, Jr.

DIVISION 2

Player of the year: Jesus Avalos, La Quinta/LQ, Sr.

Coach of the year: Gary Nadler, La Quinta/LQ

Ryan Nyberg, Aliso Niguel, Sr.; Edson Torres, Anaheim, Jr.; Edson Aluardo, California, Jr.; Alex Preciado, California, Sr.; Jose Luis Hernandez, Century, Sr.; Jonathan Suarez, Fontana, Sr.; Brandon Cardenas, JW North, Sr.; Mike Chavez, JW North, Sr.; Daniel Alexander, La Quinta/LQ, Jr.; Jesus Avalos, La Quinta/LQ, Sr.; Sean Hickey, Laguna Hills, Sr.; Luis Vaal, LB Jordan, Sr.; Nicolas Vazquez, LB Jordan, Jr.; Rey Angulo, LB Milikan, Sr.; Noel Moncada, LB Milikan, Fr.; Manuel Acosta, Magnolia, Jr.; Kevin Samperio, Palm Desert, Sr.; Anthony Arellano, Santa Ana, Jr.; Oscar Navarro, Santa Ana, Jr.; Blake Tourville, Sonora, Fr.; Gilberto Sotelo, Sunny Hills, Sr.; Daniel Yo, Sunny Hills, Sr.

DIVISION 3

Player of the year: Elmer Guerra, Cathedral, Sr.

Coach of the year: Art Lopez/Sal Lopez, Cathedral

Steven Loera, Alta Loma, Sr.; Alex Mota, Alta Loma, Sr.; Hosanna Casidy, Arroyo Grande, So.; Benjamin Ayala, Carter, Sr.; Jose Cano, Cathedral, Sr.; Elmer Guerra, Cathedral, Sr.; Kristopher Guerra, Cathedral, Sr.; Saul Reyes, Cathedral, Sr.; Eduardo Contreras, Chaffey, Jr.; Hugo Estrada, Chaffey, Jr.; James Oxier, Chaffey, Sr.; Justin Munevar, Claremont, Sr.; Timothy Ebiner, Damien, Sr.; Ricky Castellanos, Littlerock, Sr.; Alfredo Cruz, Newbury Park, Sr.; Noe Garcia, Norte Vista, Sr.; Jose Soto, Ontario, Sr.; Josh Ramirez, Pasadena, Sr.; Oscar Vanegas, Pasadena, Sr.; Johnathan Garcia, Redlands East Valley, Jr.; Nick D’Arci, San Luis Obispo, Sr.; Miguel Limon, Santa Ynez, Sr.

DIVISION 4

Player of the year: Andres Figueroa, Bellflower, Sr.

Coach of the year: Brad Norman, Bellflower

Francisco Sierra, Artesia, So.; Jaime Alexis, Bellflower, Sr.; Jazer Carrillo, Bellflower, Jr.; Andres Figueroa, Bellflower, Sr.; Christian Pinzon, Bellflower, So.; Alexis Diaz, Brea Olinda, Sr.; Derek Moon, Brea Olinda, Sr.; Geoffrey Acheampong, Cate, Sr.; Iman Fardghussemi, Cate, Sr.; Andrew Boyd, Hart, Jr.; Anthony Salvadori, Hart, Sr.; Niall Shaffery, Hart, Jr.; Jason Chung, La Mirada, Sr.; Tyler Garrard, Lakeside, Jr.; George Ramirez, Lakeside, Jr.; Victore Aguirre, Oak Hills, Sr.; Christian Candle, Oak Hills, Sr.; Elmer Jacobo, Sierra Vista, Sr.; Sebastian Ocampo, Sierra Vista, Sr.; Aydan Bowers, Vista Murrieta, Sr.; Tristen Lopez, West Torrance, Sr.; Zac McGraw, West Torrance, Sr.

DIVISION 5

Player of the year: Israel Espinoza, Santiago/GG

Coach of the year: Sean Redmond, Santiago/GG

Nathan Yepez, Animo Leadership, Sr.; Xavier Jaime, Arroyo, Sr.; Adrian Ramirez, Arroyo, Sr.; Ivan Quintero, Arroyo Valley, Jr.; Fernando Angulo, Chino, Jr.; Angel Flores, Chino, Sr.; Lucas Kirby, Crossroads, Sr.; Ignacio Valencia, Ganesha, Jr.; Brian Armenta, Garey, Sr.; Jesus Gonzalez, Granite Hills, Sr.; Jonatan Ponce, Los Amigos, Sr.; Adrian Garcia, Mountain View, Sr.; Andrew Guerrero, Rialto, Sr.; David Rodriguez, Rialto, Sr.; Manuel Perez, San Gorgonio, Sr.; Israel Espinoza, Santiago/GG, Sr.; Marco Salmeron, Santiago/GG, Jr.; Jafet Sanchez, Santiago/GG, Jr.; David Yepez, Santiago/GG, Sr.; Javier Moran, St. Genevieve, Sr.; Eriq Rodriguez, Tahquitz, Sr.; Daniel Green, Windward, Sr.

DIVISION 6

Player of the year: Chris Wong, Monrovia, Jr.

Coach of the year: Michael Williams, Monrovia

Garrett Collins, Arrowhead Christian, Sr.; David Alas, Covina, Sr.; Fred Zaragoza, Desert Mirage, Jr.; Hamilton Evans, Flintridge Prep, Jr.; Jack Meeker, La Canada, So.; Nicholas Pereira, La Canada, Sr.; Jacob Engle, Maranatha, Jr.; D’Morea Alewine, Monrovia, Sr.; Joel Cortez, Monrovia, Jr.; Chris Wong, Monrovia, Jr.; Ivan Joya, Moreno Valley, Sr.; Anthony Dominguez, Nogales, Sr.; Bryan Zarate, Ontario Christian, Sr.; Jolley Queen, Poly/Pasadena, Jr.; Zach Burns, Sage Hill, Sr.; Nicolai Sadeghi, Sage Hill, Sr.; Gordon Strelow, Sage Hill, Sr.; Ramon Gutierrez, South Pasadena, Sr.; Jordan Jackmon, South Pasadena, Sr.; Oscar Jaime III, South Pasadena, Sr.; Clay D’Amico, Valley Christian/C, So.; Tyler Salem, Vistamar, Sr.

DIVISION 7

Player of the year: Sahid Conteh, Dunn, Jr.

Coach of the year: Mark Geriak, Dunn

Christian Martinez, Avalon, Sr.; Daniel Vlessing, Buckley, Sr.; Calum Watson, Buckley, Sr.; Christian Redin, Calvary Murrieta, Sr.; Chris Pena, Concordia/Sylmar, Sr.; Dennis Cole, Dunn, So.; Sahid Conteh, Dunn, Jr.; Peter Kargho, Dunn, So.; Caleb Funk, Grace Brethren, Grace Brethren, Sr.; Ryan Bickett, Laguna Blanca, Sr.; Cooper Farrell, Laguna Blanca, Sr.; Thomas Sloan, Laguna Blanca, Sr.; Amir Schmelz, New Community Jewish, Sr.; Alex Shapiro, New Community Jewish, Jr.; Corey Aaragon-Moore, Santa Rosa Academy, Jr.; Troy Burnham, Santa Rosa Academy, Sr.; Ryan Wagner, St. Anthony, Sr.; Ian Baldau, St. Michael’s Prep, Sr.; Anthony Lomeli, Verbum Dei, Sr.; Moises Alvarez, West Shores, Jr.; Gustavo Covarrubias, West Shores, Fr.; Gustavo Meza, West Shores, Fr.


See archived 'Sports' stories »
 


Other Varsity coverage:
Inland Empire
Search Players


Football:

Santa Ana 14, Rancho Christian 52 - 01:01 4th QT - Completed

Football:

Calabasas 35, Capistrano Valley 14 - 00:00 4th QT - Completed

Football:

St. John Bosco 21, Mater Dei 14 - 00:33 2nd QT - Completed

Football:

Edison 44, La Mirada 24 - 00:00 4th QT - Completed

Football:

Burbank 21, Yorba Linda 31 - 00:00 4th QT - Completed

Soccer:

El Modena 2, Orange Lutheran 2 - 45:00 2nd Half - Completed

Basketball:

Eisenhower 28, Mater Dei 93 - 02:00 4th QT - Completed

Basketball:

Santa Fe 65, Foothill 53 - 00:00 4th QT - Completed

Football:

Valencia/Valencia 35, San Clemente 41 - 00:00 4th QT - Completed

Football:

El Modena 21, Yorba Linda 28 - 00:00 4th QT - Completed