Search:

Boys tennis: Playoff pairings and schedule

OCVARSITY.COM

The pairings and schedule for the CIF-SS boys tennis playoffs.

SCHEDULE
Wild-card round: Tuesday, May 12
First round: Wednesday, May 13
Second round: Friday, May 15
Quarterfinals: Monday, May 18
Semifinals: Wednesday, May 20
Championships: Friday, May 22 at Claremont Club

BOYS TENNIS

(All times 3 p.m. unless noted)

DIVISION 1

First round, Wednesday, 3 p.m.

Oaks Christian at Los Alamitos

Loyola at Dos Pueblos

Temple City at Palm Desert

Campbell Hall at Peninsula

La Quinta at San Marino

Mira Costa at Santa Monica

San Marcos at Westlake

Marina at University

Palm Springs at Harvard-Westlake

Newbury Park at Viewpoint

Northwood at La Canada

Culver City at Santa Barbara

Windward at Palos Verdes

Xavier Prep at Beckman

Calabasas at Newport Harbor

St. Francis at Beverly Hills

**********

DIVISION 2

Wild-card match, Tuesday, 3 p.m.

A: Glendale at Aliso Niguel

First round, Wednesday, 3 p.m.

A winner at Santa Margarita

El Dorado at Claremont

Charter Oak at West Ranch

Camarillo at San Luis Obispo

Chadwick at Crescenta Valley

Atascadero at Walnut

Capistrano Valley at Oak Park

Servite at Sage Hill

St. Margaret's at San Clemente

Simi Valley at Arroyo Grande

Burbank Burroughs at Villa Park

Hart at Diamond Bar

Mater Dei at Crean Lutheran

Bonita at Pasadena Poly

Diamond Ranch at Valencia

Righetti at Arcadia

*************
DIVISION 3

Wild-card matches, Tuesday, 3 p.m.

A: La Mirada at Malibu

B: Pacifica/Oxnard at Torrance

C: Long Beach Jordan at Fullerton

D: Norwalk at Kennedy

E: Laguna Hills at Santiago/Corona

First round, Wednesday, 3 p.m.

A winner at Canyon

Riverside North at Tesoro

Oxnard at South Torrance

Long Beach Poly at Troy

B winner at Cerritos

Centennial/Corona at Temecula Valley

C winner at Cate

Riverside Poly at Cypress

Millikan at Valencia

Vista Murrieta at Rio Mesa

San Juan Hills at King

Mayfair at Sunny Hills

D winner at Long Beach Wilson

West Torrance at Arlington

Thacher at Yorba Linda

E winner at Great Oak

************

DIVISION 4

Wild-card matches, Tuesday, 3 p.m.

A: Wilson/HH at Segerstrom

B: Yucaipa at Schurr

C: Ocean View at Oakwood

D: Highland at Granite Hills

E: Alhambra at Lompoc

F: Orcutt Academy at Cerritos Valley Christian

G: Palmdale at Chino Hills

H: Citrus Valley at Linfield Christian

I: Santa Fe at Bolsa Grande

J: Laguna Blanca at Templeton

K: Victor Valley at La Quinta

L: Aquinas at Lancaster

First round, Wednesday, 3 p.m.

A winner at Laguna Beach

California at Quartz Hill

Milken at Santa Ynez

B winner at Garden Grove

C winner at Rowland

D winner at Los Osos

Cajon at Webb

E winner at Maranatha

F winner at Keppel

G winner at Silverado

H winner at Covina

I winnner at Westminster

J winner at Buckley

K winner at Rancho Cucamonga

Estancia at La Serna

L winner at Redlands

*****************
DIVISION 5

Wild-card matches, Tuesday, 3 p.m.

A: San Gorgonio at Oak Hills

B: Workman at Montclair

C: San Bernardino at Twentynine Palms

D: Yucca Valley at Hemet

E: Elsinore at Grand Terrace

F: Chaffey at Rim of the World

G: Downey at Ganesha

H: San Jacinto at Azusa

I: La Salle at Savanna

J: Foothill Tech at Arroyo

K: Pasadena Marshall at Bishop Diego

L: Anaheim at Cathedral

M: La Sierra at Vista del Lago

N: Sultana at Paloma Valley

First round, Wednesday, 3 p.m.

A winner at Heritage

Lynwood at Bishop Montgomery

B winner at Nordhoff

C winner at Jurupa Valley

D winner at Magnolia

E winner at Rubidoux

F winner at Duarte

G winner at Rosemead

H winner at Alta Loma

Ramona at Kaiser

I winner at Arroyo Valley

J winner at Apple Valley

K winner at Warren

L winner at Rancho Mirage

M winner at Garey

N winner at Beaumont


See archived 'Sports' stories »
 


Other Varsity coverage:
Inland Empire
Search Players


Football:

Santa Ana 14, Rancho Christian 52 - 01:01 4th QT - Completed

Football:

Calabasas 35, Capistrano Valley 14 - 00:00 4th QT - Completed

Football:

St. John Bosco 21, Mater Dei 14 - 00:33 2nd QT - Completed

Football:

Edison 44, La Mirada 24 - 00:00 4th QT - Completed

Football:

Burbank 21, Yorba Linda 31 - 00:00 4th QT - Completed

Soccer:

El Modena 2, Orange Lutheran 2 - 45:00 2nd Half - Completed

Basketball:

Eisenhower 28, Mater Dei 93 - 02:00 4th QT - Completed

Basketball:

Santa Fe 65, Foothill 53 - 00:00 4th QT - Completed

Football:

Valencia/Valencia 35, San Clemente 41 - 00:00 4th QT - Completed

Football:

El Modena 21, Yorba Linda 28 - 00:00 4th QT - Completed