Search:

CIF-SS girls volleyball playoff pairings

STAFF REPORT

Here are the CIF-SS girls volleyball playoff pairings released Friday (Nov. 6, 2015)

CIF-SS GIRLS VOLLEYBALL PLAYOFFS

All matches 7 p.m. unless noted

Division 1AA

First round, Tuesday

La Salle at Redondo; Beckman at Long Beach Poly; JSerra at Chaparral; Dana Hills at Marymount; Temecula Valley at Huntington Beach; Harvard-Westlake at St. Joseph/Lakewood; Northwood at San Juan Hills; Millikan at Santa Margarita; Woodbridge at Mira Costa; Los Alamitos at Lakewood; San Clemente at Flintridge/SH; Murrieta Valley at Mater Dei; Long Beach Wilson at Corona del Mar; Peninsula at Edison; Lutheran/Orange at Bishop Montgomery; Notre Dame/SO at Great Oak

Division 1A

First round, Tuesday

Canyon/Anaheim at Redlands East Vly; Saugus at Westlake; ML King at Ventura; Calabasas at Valencia/Valencia; Upland at Villa Park; Santa Barbara at Norco; Citrus Valley at Aliso Niguel; Roosevelt at Trabuco Hills; West Ranch at Thousand Oaks; St. Lucy’s at Yucaipa; Agoura at San Marcos; Redlands at Chino Hills; Newbury Park at Hart; El Toro at El Dorado

Division 2AA

First round, Tuesday

Estancia at Warren; Paso Robles at South Pasadena; Westridge at West Torrance; Valley Chr./Cerritos; Moorpark at Arroyo Grande; Downey at Yorba Linda; San Marino at Mayfield; Paramount at Esperanza; Mission College Prep at Royal; Whittier Chr at Calvary Chapel/SA; Pasadena Poly at South Torrance; Camarillo at San Luis Obispo; Gahr at Maranatha; North Torrance at Monrovia

Division 2A

Wild-card round, Saturday

Burbank at Palm Springs

First round, Tuesday

Glendale at Louisville; Crossroads at Oxnard; Claremont at Apple Valley; Walnut at Palm Desert; La Quinta/La Quinta at Glendora; Sonora at Los Altos; Notre Dame Academy at Cypress; Arcadia at Viewpoint; Winner A at Sierra Canyon; Rio Mesa at Alemany; Sultana at Diamond Ranch; Pacifica at Troy; Pacifica/Oxnard at Burroughs/Burbank; Sunny Hills at Bonita; Valencia at Xavier Prep; Brentwood at Serrano

Division 3AA

First round, Tuesday

Culver City at Granite Hills; Eastside at Valley View; Crean Lutheran at Cerritos; La Mirada at La Serna; Rialto at El Segundo; Victor Valley at Quartz Hill; Paloma Valley at Sage Hill; Oxford Academy at Rim of the World; Norwalk at Pioneer; Silverado at JW North; Lancaster at Santa Monica; Jurupa Hills at Highland; Poly/Riverside at Heritage

Division 3A

First round, Tuesday

Ramona at Saddleback Valley Christian; Covina at El Monte; Morro Bay at San Gabriel; Notre Dame/Riverside at Beaumont; Patriot at Loma Linda Academy; Montebello at Northview; Connelly at Vista Del Lago; Mountain View at Santa Ynez; Western Christian at Templeton; Moreno Valley at Webb; West Valley at Bell Gardens; South El Monte at La Sierra; Hillcrest at Hemet; Aquinas at Gabrielino; Nipomo at Wilson/Hacienda Heights; Banning at Woodcrest Christian

Division 4AA

First round, Tuesday

CAMS at La Reina; La Quinta/W at Ocean View; Dunn at St. Paul; Yucca Valley at Archer; Pomona Catholic at Shadow Hills; Santiago/GG at Don Lugo; Grace Brethren at Rolling Hills Prep; Milken Community at Laguna Blanca; Providence/Burbank at Vistamar; Ontario at Segerstrom; St. Monica Catholic at Desert Mirage; Providence/SB at St. Bonaventure; Hawthorne MSA at St. Anthony; Twentynine Palms at Pacifica Chr./SM; Nordhoff at Garden Grove; Loara at Alta Loma

Division 4A

First round, Tuesday

Edgewood at San Gabriel Mission; Lone Pine at St. Genevieve; Savanna at Duarte; St. Bernard at Mammoth; Ramona Convent at Katella; Azusa at Pomona; Santa Clara at Summit; Boron at Bish Conaty-Loretto; Santa Paula at Mary Star; La Puente at Fontana; Vasquez at Century; Grand Terrance at Foothill Tech

Division 5A

Wild-card round, Saturday

A: Westmark at Mesrobian

First round, Tuesday

Winner A at Tarbut V’Torah; Big Pine at Da Vinci Design; San Fernando Valley at San Jacinto Valley; Apple Valley Chr at Lake Arrowhead Chr; New Harvest Chr at Hillcrest Chr/TO; Hesperia Chr at Immanuel Chr.; Eastside Chr. at Le Lycee; Calvary Chapel/MV at Academy/Acad Exc; Newbury Park Advent at St. Monica Acad; Southlands Chr. at Crossroads Chr.; Noli Indian at Baker Valley; Shalhevet at University Prep; Waverly at Einstein Acad.; Cornerstone Chr./W at Lucerne Valley; Riverside Prep at Public Safety Acad.; Ambassador at Avalon


See archived 'Sports' stories »
 


Other Varsity coverage:
Inland Empire
Search Players


Football:

Edison 44, La Mirada 24 - 00:00 4th QT - Completed

Football:

Burbank 21, Yorba Linda 31 - 00:00 4th QT - Completed

Soccer:

El Modena 2, Orange Lutheran 2 - 45:00 2nd Half - Completed

Basketball:

Eisenhower 28, Mater Dei 93 - 02:00 4th QT - Completed

Basketball:

Santa Fe 65, Foothill 53 - 00:00 4th QT - Completed

Football:

Valencia/Valencia 35, San Clemente 41 - 00:00 4th QT - Completed

Football:

El Modena 21, Yorba Linda 28 - 00:00 4th QT - Completed

Football:

Lompoc 34, Corona del Mar 35 - 00:00 4th QT - Completed

Football:

Laguna Beach 27, Santa Ana 66 - 00:00 4th QT - Completed

Football:

Rancho Cucamonga 21, Mater Dei 48 - 07:10 4th QT - Completed