Search:

Boys tennis playoffs: Scores, updated schedule

OCVARSITY.COM

The results from Wednesday's matches and the updated schedule for the CIF-SS boys tennis playoffs.

BOYS TENNIS

DIVISION 1

First round, Wednesday

Los Alamitos 13, Oaks Christian 5

Loyola 16, Dos Pueblos 2

Palm Desert 16, Temple City 2

Peninsula 11, Campbell Hall 7

San Marino 16, La Quinta 2

Mira Costa 15, Santa Monica 3

Westlake 16, San Marcos 2

University 11, Marina 7

Harvard-Westlake 18, Palm Springs 0

Viewpoint 10, Newbury Park 8

Northwood 16, La Canada 2

Santa Barbara 16, Culver City 2

Palos Verdes 15, Windward 3

Beckman 18, Xavier Prep 0

Newport Harbor 11, Calabasas 7

Beverly Hills 16, St. Francis 2

Second round, Friday, 3 p.m. unless noted

Los Alamitos at Loyola

Peninsula at Palm Desert, Thurdsay, 3 p.m.

San Marino at Mira Costa

Westlake at University

Harvard-Westlake at Viewpoint

Santa Barbara at Northwood

Beckman at Palos Verdes

Beverly Hills at Newport Harbor


DIVISION 2

First round, Wednesday

Santa Margarita 17, Aliso Niguel 1

Claremont 15, El Dorado 3

West Ranch 18, Charter Oak 0

San Luis Obispo 14, Camarillo 4

Crescenta Valley 13, Chadwick 5

Walnut 16, Atascadero 2

Oak Park 12, Capistrano Valley 6

Sage Hill 15, Servite 3

San Clemente 17, St. Margaret's 1

Arroyo Grande 10, Simi Valley 8

Villa Park 14, Burbank Burroughs 4

Diamond Bar 13, Hart 5

Crean Lutheran 14, Mater Dei 4

Pasadena Poly 13, Bonita 5

Valencia 17, Diamond Ranch 1

Arcadia 18, Righetti 0

Second round, Friday, 3 p.m.

Claremont at Santa Margarita

West Ranch at San Luis Obispo

Crescenta Valley at Walnut

Sage Hill at Oak Park

San Clemente at Arroyo Grande

Diamond Bar at Villa Park

Crean Lutheran at Pasadena Poly

Arcadia at Valencia

DIVISION 3

First round, Wednesday

Canyon 13, Malibu 5

Tesoro 16, Riverside North 2

South Torrance 13, Oxnard 5

Troy 14, Long Beach Poly 4

Cerritos 18, Torrance 0

Temecula Valley 10, Corona Centennial 8

Cate 13, Fullerton 5

Cypress 15, Riverside Poly 3

Valencia 15, Millikan 3

Rio Mesa 11, Vista Murrieta 7

San Juan Hills 9, King 9 (San Juan Hills wins on games, 80-75)

Sunny Hills 12, Mayfair 6

Long Beach Wilson 15, Kennedy 3

Arlington 9, West Torrance 9 (Arlington wins on games, 78-70)

Yorba Linda 12, Thacher 6

Great Oak 18, Laguna Hills 0

Second round, Friday, 3 p.m.

Tesoro at Canyon

Troy at South Torrance

Temecula Valley at Cerritos

Cate at Cypress

Valencia at Rio Mesa

Sunny Hills at San Juan Hills

Long Beach Wilson at Arlington

Yorba Linda at Great Oak

DIVISION 4

First round, Wednesday

Laguna Beach 17, Segerstrom 1

Quartz Hill 12, California 6

Santa Ynez 9, Milken 9 (74-74 on games; Santa Ynez wins tiebreaker, 10-8)

Garden Grove 12, Schurr 6

Rowland 12, Oakwood 6

Los Osos 11, Highland 7

Webb 13, Cajon 5

Maranatha 14, Lompoc 4

Keppel 18, Orcutt Academy 0

Chino Hills 12, Silverado 6

Covina 9, Citrus Valley 9 (Covina wins on games, 78-77)

Westminster 12, Bolsa Grande 6

Buckley 9, Laguna Blanca 9 (Buckley wins on games, 70-68)

La Quinta 12, Rancho Cucamonga 6

La Serna 14, Estancia 4

Redlands 18, Lancaster 0

Second round, Friday, 3 p.m.

Quartz Hill at Laguna Beach

Garden Grove at Santa Ynez

Los Osos at Rowland

Maranatha at Webb

Keppel at Chino Hills

Westminster at Covina

Buckley at La Quinta

La Serna at Redlands

DIVISION 5

First round, Wednesday

Heritage 15, Oak Hills 3

Bishop Montgomery 11, Lynwood 7

Montclair 10, Nordhoff 8

Jurupa Valley 16, San Bernardino 2

Hemet 14, Magnolia 4

Rubidoux 13, Elsinore 5

Duarte 10, Rim of the World 8

Downey 9, Rosemead 9 (Downey wins on games, 85-79)

Alta Loma 12, San Jacinto 6

Ramona 12, Kaiser 6

Savanna 10, Arroyo Valley 8

Arroyo 9, Apple Valley 9 (Arroyo wins on games, 81-72)

Warren 14, Pasadena Marshall 4

Anaheim 10, Rancho Mirage 8

La Sierra 12, Garey 6

Beaumont 18, Paloma Valley 0

Second round, Friday, 3 p.m.

Bishop Montgomery at Heritage

Jurupa Valley at Montclair

Rubidoux at Hemet

Duarte at Downey

Alta Loma at Ramona

Savanna at Arroyo

Warren at Anaheim

Beaumont at La Sierra


See archived 'Sports' stories »
 


Other Varsity coverage:
Inland Empire
Search Players


Water Polo:

Foothill 5, Newport Harbor 7 - 00:00 4th QT - Completed

Football:

Santa Ana 14, Rancho Christian 52 - 01:01 4th QT - Completed

Football:

Calabasas 35, Capistrano Valley 14 - 00:00 4th QT - Completed

Football:

St. John Bosco 21, Mater Dei 14 - 00:33 2nd QT - Completed

Football:

Edison 44, La Mirada 24 - 00:00 4th QT - Completed

Football:

Burbank 21, Yorba Linda 31 - 00:00 4th QT - Completed

Soccer:

El Modena 2, Orange Lutheran 2 - 45:00 2nd Half - Completed

Basketball:

Eisenhower 28, Mater Dei 93 - 02:00 4th QT - Completed

Basketball:

Santa Fe 65, Foothill 53 - 00:00 4th QT - Completed

Football:

Valencia/Valencia 35, San Clemente 41 - 00:00 4th QT - Completed