Search:

Track and field results: Div. 3 Prelims

STAFF REPORT

Results from Saturday's CIF-SS boys and girls track and field prelims. 

CIF-SS DIVISION 3

At Estancia High

BOYS

(O.C. Qualifiers for the CIF-SS Finals)

100 – Gray (Irvine) 10.89

200 – Riley (Servite) 21.80

400 – Riley (Servite) 48.56; Mitchell (Santa Margarita) 49.23

800 – Tamagno (Brea Olinda) 1:53.62

1,600 – Burkhardt (JSerra) 4:15.45; Joseph (Yorba Linda) 4:22.30

3,200 – Burkhardt (JSerra) 9:14.40; Hellgren (Corona del Mar) 9:29.71

110HH – Sandoval (Servite) 15.16; Lightford (Esperanza) 15.16; Ward (Servite) 15.33

300IH – Ward (Servite) 39.68; Baxter (Corona del Mar) 39.69; Portillo (Los Amigos) 40.12

400 relay – Santa Margarita 42.55; Irvine 43.15

1,600 relay – Santa Margarita 3:23.57; Servite 3:23.85

HJ – Phillips (Yorba Linda) 6-3; Hlavin (JSerra) 6-1

LJ – Phillips (Yorba Linda) 22-1; Wilson (Santa Margarita) 21-0.5

TJ – Fimbres (Sonora) 43-6

PV – Byrne (Orange Lutheran) 13-0; Shank (Servite) 13-0; O’Connell (Servite) 13-0

SP – Osborn (Esperanza) 64-10; Meyer (Esperanza) 59-9.5; Ammann (Esperanza) 53-5.25

DT – Osborn (Esperanza) 199-3; Ammann (Esperanza) 174-11; Meyer (Esperanza) 164-2; Wattenberg (JSerra) 163-0; Hernandez (Los Amigos) 155-10; Crane (Corona del Mar) 150-11

GIRLS 

(O.C. Qualifiers for the CIF-SS Finals)

100 – LaBare (Costa Mesa) 12.20; Green (Santa Margarita) 12.37

200 – Holt (Laguna Hills) 24.78; Drysch (Santa Margarita) 24.87; LaBare (Costa Mesa) 25.46

400 – Drysch (Santa Margarita) 57.49; Shepherd (Irvine) 58.43; Holt (Laguna Hills) 58.60; O’Banion (Yorba Linda) 58.28

800 – Georgiou (Santa Margarita) 2:23.65

1,600 – Powers (Corona del Mar) 5:07.74

3,200 – Powers (Corona del Mar) 11:04.90

100HH – N. Merritt (Santa Margarita) 14.82; Banner (Buena Park) 15.22; Gerardo (Santa Margarita) 15.31

300IH – Gerardo (Santa Margarita) 45.40; N. Merritt (Santa Margarita) 46.07; Banner (Buena Park) 46.65; Padget (Esperanza) 46.75

400 relay – Santa Margarita 47.54; Laguna Hills 48.82; Yorba Linda 49.31

1,600 relay – Santa Margarita 3:56.65; Yorba Linda 4:00.5; El Dorado 4:06.16

HJ – Bentley (Orange Lutheran) 5-1; Edgar (Santa Margarita) 5-1

LJ – No Qualifiers

TJ – Weeks (Santa Margarita) 38-6.25; Trujillo (Brea Olinda) 36-8.5

PV – Coombs (Orange Lutheran) 9-6; Gerardo (Santa Margarita) 9-6; Thomas (Santa Margarita) 9-6; Zormeier (Yorba Linda) 9-6

SP – Uipi (Orange Lutheran) 37-10; Miki-Han (Irvine) 35-9

DT – Truong (Esperanza) 138-5; F. Crenshaw (Costa Mesa) 135-8; Uipi (Orange Lutheran) 130-2; Cooper (Corona del Mar) 126-6; Miki-Han 119-3


See archived 'Sports' stories »
 


Other Varsity coverage:
Inland Empire
Search Players


Football:

Santa Ana 14, Rancho Christian 52 - 01:01 4th QT - Completed

Football:

Calabasas 35, Capistrano Valley 14 - 00:00 4th QT - Completed

Football:

St. John Bosco 21, Mater Dei 14 - 00:33 2nd QT - Completed

Football:

Edison 44, La Mirada 24 - 00:00 4th QT - Completed

Football:

Burbank 21, Yorba Linda 31 - 00:00 4th QT - Completed

Soccer:

El Modena 2, Orange Lutheran 2 - 45:00 2nd Half - Completed

Basketball:

Eisenhower 28, Mater Dei 93 - 02:00 4th QT - Completed

Basketball:

Santa Fe 65, Foothill 53 - 00:00 4th QT - Completed

Football:

Valencia/Valencia 35, San Clemente 41 - 00:00 4th QT - Completed

Football:

El Modena 21, Yorba Linda 28 - 00:00 4th QT - Completed