Search:

Boys volleyball: O.C. players selected to U.S. Youth Team

Corona del Mar's Brandon Browning, San Clemente's Kyler Presho, Beckman's Jack Mathews and Laguna Beach's Cole Paxson were selected to the U.S. Boys' Youth National Team.

The team will compete at the NORCECA U-19 Continental Championships, June 24-29 in Havana, Cuba.

The U.S. is the defending champion and will compete this year in its opening pool against Costa Rica, Dominican Republic and Nicaragua. The second pool will consists of Antigua & Barbuda, Cuba, Jamaica and Mexico.

*************************************

U.S. Boys’ Youth National Team

1. Brandon Browning (OH, 6-4, Corona del Mar, Calif., Southern California)

3. Chris Hall (S, 6-2, Alhambra, Calif., SCVA)

5. Jaylen Jasper (OH, 6-7, Arnold, Md., Chesapeake)

6. Devin Joslyn (OH, 6-5, Angola, N.Y., Western Empire)

7. Sam Lewis (MB, 6-10, Long Beach, Calif., SCVA)

9. Jack Mathews (MB, 6-4, Tustin, Calif., SCVA)

11. Kyle Merchen (S, 6-4, Clovis, Calif., Northern California)

16. Cole Paxson (L, 5-11, Laguna Beach, Calif., SCVA)

18. Kyler Presho (MB, 6-8, San Clemente, Calif., SCVA)

19. J.P. Reilly (OH, 6-4, Manhattan Beach, Calif., SCVA)

20. Sean Ryan (OH, 6-3, Countryside, Ill., Great Lakes)

22. Joel Schneidmiller (OH, 6-6, Saratoga, Calif., NCVA)

Alternates

4. Eli Irizarry (S, 6-1, Moraga, Calif., NCVA)

10. Chris McBee (OH, 6-4, Rancho Palos Verdes, Calif., SCVA)

13. Thomas Nelson (L, 6-1, San Ramon, Calif., NCVA)

23. Canyon Tuman (MB, 6-7, Sewickley, Pa., Keystone)


See archived 'Blog: OC Varsity' stories »
 


SoCal Prep Legends
Search Players


Basketball:

San Clemente 41, Trabuco Hills 40 - 00:00 1OT QT - Completed

Soccer:

Ventura 0, Valencia 1 - 00:00 2nd Half - Completed

Basketball:

Gahr 61, Los Alamitos 63 - 00:00 4th QT - Completed

Basketball:

Huntington Beach 64, Loyola 70 - 00:00 4th QT - Completed

Basketball:

Woodcrest Christian 74, Santiago 59 - 00:00 4th QT - Completed

Basketball:

Godinez 30, Mission Viejo 29 - 00:00 2nd QT - Completed

Soccer:

Saddleback 3, Santa Ana Valley 3 - 00:00 2OT Half - Completed

Basketball:

South Pasadena 52, Ocean View 45 - 00:00 4th QT - Completed

Soccer:

San Clemente 3, Esperanza 0 - 00:00 2nd Half - Completed

Basketball:

Downey 63, San Clemente 66 - 00:00 4th QT - Completed