Search:

Softball playoffs: Tuesday's scores, updated schedule

STAFF REPORT

CIF-SS softball playoff scores from Tuesday's wild-card games and the updated schedule.

SOFTBALL

DIVISION 1
First round
Thursday, 3:15 p.m. unless noted

King at Etiwanda
West Ranch at Great Oak
Millikan at Huntington Beach
Long Beach Poly at Pacifica
Diamond Ranch at Valencia
St. Lucy's at Santa Margarita
Murrieta Valley at Norco
Long Beach Wilson at Los Alamitos
Rosary at Chino
Vista Murrieta at Chino Hills
Kennedy at Santiago/Corona
Edison at Saugus
Eastvale Roosevelt at Lakewood
El Modena at Cypress
Los Altos at Orange Lutheran

Friday
Mater Dei at Canyon, 3:15 p.m. 

DIVISION 2
First round
Thursday, 3:15 p.m.
Arroyo Grande at La Habra
Canyon Springs at Redlands East Valley
Villa Park at Capistrano Valley
Rio Mesa at Newbury Park 
Oxnard Pacifica at South Hills
Dana Hills at Simi Valley
Agoura at Righetti
Redlands at Valley View
Carter at Oaks Christian
Atascadero at Camarillo
Aliso Niguel at Sonora
Ayala at Oxnard
San Luis Obispo at Yucaipa
Fullerton at Foothill
Riverside Poly at Glendora
Moorpark at Mission Viejo

DIVISION 3
Wild-card games, Tuesday
Peninsula 9, Northwood 4
Cerritos 7, Crescenta Valley 6
Santa Fe 8, San Jacinto 5
Tesoro 11, Kaiser 1
Harvard-Westlake 7, Montclair 6
Paramount 6, Burbank 0

First round
Thursday, 3:15 p.m.
Peninsula at Grand Terrace
San Clemente at West Valley
Cerritos at Don Lugo
La Serna at Warren
Santa Fe at Alemany
Norwalk at Palos Verdes
St. Paul at Irvine
Tesoro at Burroughs/Burbank
Harvard-Westlake at Gahr
Summit at Glendale
Mayfair at Beaumont
Lakewood St. Joseph at Redondo
Woodbridge at Laguna Hills
Chaminade at La Mirada
Chaffey at California
Paramount at Bishop Amat

DIVISION 4
Wild-card games, Tuesday
Monrovia 6, Hawthorne 4
El Monte 5, Lancaster 4
San Marcos 5, Segerstrom 2
San Gorgonio 6, Paloma Valley 4
Ontario Christian 5, Ocean View 0
Patriot 10, Gabrielino 0
Rialto 9, Indio 6
Lakeside 11, Valley Christian/Cerritos 4
Apple Valley 12, Notre Dame/Riverside 0
La Quinta 6, Jurupa Valley 0
West Torrance 16, Quartz Hill 1
South El Monte 11, Highland 6
Palm Desert 7, Aquinas 2
Sultana 4, Temple City 2

First round
Thursday, 3:15 p.m.
Monrovia at North Torrance
El Monte at Heritage Christian
San Marcos at Linfield Christian
San Gorgonio at Palm Springs
Ontario Christian at Knight
Patriot at Oak Hills
Rialto at La Canada
Santa Monica at Buena
Lakeside at Dos Pueblos
Apple Valley at Loara
La Quinta at Arroyo
West Torrance at El Segundo
South El Monte at Jurupa Hills
Palm Desert at Ramona
Sultana at Temescal Canyon
Maranatha at Torrance

DIVISION 5
Wild-card games, Tuesday
Nipomo 13, Bell Gardens 0
Northview 21, Garey 2
Moreno Valley 10, Estancia 0
Flintridge Sacred Heart 12, Sierra Vista 2
Granite Hills 4, Santiago 3

First round
Thursday, 3:15 p.m. unless noted
Nipomo at St. Bonaventure
Bishop Montgomery at Rubidoux
Azusa at San Dimas
Calvary Chapel at Edgewood
Northview at Lompoc
Notre Dame Academy at St. Monica
La Quinta at Montebello
Moreno Valley at Silverado
lintridge Sacred Heart at Garden Grove
La Reina at Godinez
Banning at Barstow
Schurr at Fillmore
Pomona at Nogales
Lompoc Cabrillo at Duarte
Granite Hills at Louisville

Friday, 3:30 p.m.
Pomona Catholic at Templeton

DIVISION 6

Wild-card game, Tuesday
Desert 8, Whitney 2

First round
Thursday, 3:15 p.m. unless noted
Desert at Paraclete
Twentynine Palms at Bloomington Christian
Anaheim vs. Alverno 
Serra at Chadwick
Rancho Mirage at Webb
Pasadena Poly at Vasquez
St. Pius X-St. Matthias at Katella
Crossroads at Calvary Chapel/Downey
Rio Hondo Prep at St. Anthony
San Gabriel Mission at Oxford Academy
Mesa Grande Academy at Yucca Valley
Lone Pine at Sierra Canyon
Windward at Saddleback Valley Christian, 3:45 p.m.
Bishop Conaty-Loretto at Bermuda Dunes Desert Christian
Boron at Flintridge Prep
Shadow Hills at Savanna

DIVISION 7
Wild-card games, Tuesday
Malibu 26, Cuyama Valley 0
California Lutheran 18, Riverside Bethel Christian 3
Orangewood Academy 30, Lennox Academy 3
Academy for Academic Excellence 2, Temecula Prep 1
Hawthorne Math/Science 20, Oakwood 2

First round
Thursday, 3:15 p.m. unless noted
Malibu at Rolling Hills Prep
Burbank Providence at Big Pine
St. Monica Academy at Highland Hall
Animo Leadership at Connelly
Santa Maria Valley Christian at Foothill Tech
Calvary Murrieta at Upland Christian
Moreno Valley Calvary Chapel at Public Safety Academy
University Prep at Lucerne Valley
California Lutheran at Faith Baptist
Orangewood Academy at Coast Union
Academy for Academic Excellence at Archer
Santa Clarita Valley International at Santa Clara
Anza Hamilton at Santa Rosa Academy
Noli Indian at Crossroads Christian
Hawthorne Math/Science at Avalon
Hesperia Christian at #2 Academy of Careers and Exploration


See archived 'Sports' stories »
 


Other Varsity coverage:
Inland Empire
Search Players


Football:

Santa Ana 14, Rancho Christian 52 - 01:01 4th QT - Completed

Football:

Calabasas 35, Capistrano Valley 14 - 00:00 4th QT - Completed

Football:

St. John Bosco 21, Mater Dei 14 - 00:33 2nd QT - Completed

Football:

Edison 44, La Mirada 24 - 00:00 4th QT - Completed

Football:

Burbank 21, Yorba Linda 31 - 00:00 4th QT - Completed

Soccer:

El Modena 2, Orange Lutheran 2 - 45:00 2nd Half - Completed

Basketball:

Eisenhower 28, Mater Dei 93 - 02:00 4th QT - Completed

Basketball:

Santa Fe 65, Foothill 53 - 00:00 4th QT - Completed

Football:

Valencia/Valencia 35, San Clemente 41 - 00:00 4th QT - Completed

Football:

El Modena 21, Yorba Linda 28 - 00:00 4th QT - Completed