Search:

Mt. SAC Invitational results (boys and girls)

CONTRIBUTING WRITER

Results from the Mt. SAC Invitational races on Friday and Saturday. 

Mt. SAC Invitational

At Mt. San Antonio College, 3 mile course

BOYS

Division 1 & 2 Individual Sweepstakes

Team results: 1. Arroyo Grande 132; 2. Saugus 139; 3. Redondo 139; 4. Crescenta Valley 143; 5. Redwood

Individual results: 1. Rickets, Arroyo Grande, 14:59; 2. Silva, Fresno, 14:59; 3. Hazell, El Camino Real, 15:00; 4. Comeaux, Redondo, 15:06; 5. Fitzgerald, Crescenta Valley, 15:10

Division 1 & 2 Team Sweepstakes

Team results: 1. Great Oak 54; 2. Claremont 147; 3. West Ranch 156; 4. Loyola 172; 5. California 208; 6. Valencia 220

Individual results: 1. Hirsch, Burroughs, 15:05; 2. Renken, Claremont, 15:07; 3. Beaudoin-Rous, Bellarmine, 15:07; 4. Llorin, Mira Costa, 15:09; 5. Pope, West Ranch, 15:10

Division 1 Varsity

Team results: 1. Long Beach Poly 53; 2. Chapparral 63; 3. Otay Ranch 79; 4. Dougherty Valley 87; 5. La Serna 100; 6. Capistrano Valley 112

Individual results: 1. Moreno, Quartz Hill, 15:28; 2. Briner, San Marcos, 15:29; 3. Olivia, Highland, 15:29; 4. Pina, Steele Canyon, 15:30; 5. Braganza, Dougherty Valley, 15;31

Division 2 Varsity

Team results: 1. Thousand Oaks 54; 2. Simi Valley 65; 3. Redwood 66; 4. Rowland 66; 5. Arroyo 77

Individual results: 1. Mota, Stockdale, 15:22; 2. Beattie, Buena, 15:42; 3. Doyle, Rancho Buena Vista, 15:45; 4. Munoz, King City, 15:57; 5. Barr, Scripps Ranch, 15:59

Friday’s Results

Division 3 Sweepstakes

Team results: 1. Brea Olinda 86; 2. West Torrance; 3. La Costa Canyon 147; 4. Paso Robles 155; 5. St. John Bosco 172

Individual results: 1. Gonzalez, Rubidoux, 14:37; 2. Martinez, Cathedral Catholic, 14:37; 3. Ramos, Rubidoux, 15:01; 4. Berti, Paso Robles, 15:03; 5. Corcoran, St. John Bosco, 15:16

Division 3 Varsity

Team results: 1. Rio Americano 44; 2. Beverly Hills 57; 3. Whitney 61; 4. Highland 62; 5. South Torrance 72

Individual results: 1. Wallace, Rio Americano, 15:34; 2. Benitez, Serra, 15:43; 3. Medrano, Highland, 15:55; 4. Jo. Cohen, Beverly Hills, 16:09; 5. Dodge, Whitney, 16:23

Division 4 Sweepstakes

Team results: 1. JSerra 50; 2. Sage Creek 73; 3. Page 97; 4. McFarland 99; 5. San Luis Obispo 129

Individual results: 1. Bolger, San Luis Obispo, 15:31; 2. Grover, JSerra, 15;47; 3. Cutter, Hercules, 15:51; 4. Fierro, Miramonte, 15:55; 5. Hachac, Costa Mesa, 16:00

Division 4 Varsity

Team results: 1. Orange Lutheran 59; 2. Harvard Westlake 60; 3. High Tech 62; 4. Escalon 78; 5. El Segundo 82

Individual results: 1. Garcia, Salesian, 15:48; 2. McIlroy, Sonora, 16:30; 3. Ali, Avenal, 16:32; 4. Hollander, Harvard Westlake,16:32; 5. Ramirez, Pacific, 16:42

Division 5 Sweepstakes

Team results: 1. Desert Christian 33; 2. Flintridge Prep 68; 3. St. Joseph 134; 4. Campbell Hall 173; 5. Pasadena Poly 182

Individual results: 1. Teare, St. Joseph, 14:44; 2. Mitchell, Desert Christian, 15:18; 3. Pattinelli, Flintridge Prep, 15:38; 4. Biehl, Desert Christian, 15:48; 5. Monroy, Maranatha Christian, 15:50

Division 5 Varsity

Team results: 1. Valley Christian 24; 2. Nueva 42; 3. Francis Parker 75; 3. Stuart Hall 82; 4. Pacifica Christian 88; 5. Webb 92

Individual results: 1. Rupprecht, Valley Christian, 16:10; 2. Horwitz, Stuart Hall, 16:17; 3. Lange, Nueva, 16:23; 4. White, Whittier Christian, 16;25; 5. Vreeke, Valley Christian 16:39

GIRLS

Division 1 & 2 Individual Sweepstakes

Team results: 1. Xavier Prep 107; 2. Mira Costa 116; 3. Channel Islands 117; 4. Canyon Crest Academy 147; 5. Walnut 148

Individual results: 1. Lane, Malibu 16:32; 2. C. Arriaga, Walnut, 17:12; 3. Schroeder, San Marcos, 17:27; 4. Murphy, Redwood,17:39; 5. E. Arriaga, Walnut, 17:40

Division 1 & 2 Team Sweepstakes

Team results: 1. Great Oak 38; 2. Palos Verdes 105; 3. Claremont 141; 4. Arcadia 158; 5. Davis 181

Individual results: 1. Leonard, Canyon, 17:25; 2. Mandel, Great Oak, 17:30; 3. Bihari, Granada, 17:37; 4. Castillo, Saugus,17:38; 5. Genovese, Palos Verdes, 17:41

Division 1 Varsity

Team results: 1. Mission Viejo 40; 2. Camarillo 54; 3. Monta Vista 76; 4. Oakland Tech 80; 5. Palos Verde 88

Individual results: 1. Hill, Etiwanda, 18:18; 2. Kirsch, Valencia/Valencia, 18:23; 3. Woodward, Vacaville, 18:29; 4. Paylow, Los Gatos, 18:32; 3. Ross, Oakland Tech, 18:34; 4. Garrett, Oakland Tech, 18:35; 5. Sanchez, Santee, 18:36

Division 2 Varsity

Team results: 1. Westlake 39; 2. Arroyo 45; 3. Scripps Ranch 49; 4. Eastlake 54; 5. Simi Valley 64

Individual results: 1. Barajas, Simi Valley, 18:21; 2. Avila, Hart, 18:32; 3. Haefele, Villa Park, 18:47; 4. Yoshioka, Hart, 18:51; 5. Benavides, Redlands, 19:00

Friday’s Results

Division 3 Sweepstakes

Team results: 1. La Costa Canyon 60; 2. Moorpark 84; 3. Esperanza 91; 4. Cathedral Catholic 106; 5. Royal 113

Individual results: 1. Fahy, La Costa Canyon, 17:35; 2. Brown, La Costa Canyon, 18:00; 3. Powers, Corona del mar, 18:11; 4. Dholakia, Esperanza, 18:13; 5. Mackellar,

Esperanza, 18:18

Division 3 Varsity

Team results: 1. Park 48; 2. Yorba Linda 53; 3. Rio Americano 54; 4. Santana 54; 5. Tamalpais 62

Individual results: 1. Hartke, Oakmont, 18:37; 2. Gibson, Ramona, 18:42; 3. Vincent, El Dorado, 18:48; 4. Ronquillo, South Bakersfield, 18:59; 5. Hagerman, Merced, 19:06

Division 4 Sweepstakes

Team results: 1. JSerra 68; 2. Coronado 75; 3. Tahoe Truckee 78; 4. Miramonte 120; 5. McFarland 132

Individual results: 1. Haskell, Miramonte, 17:44; 2. Ruelas, Bishop Amat, 18:24; 3. Salcedo McFarland, 18:32; 4. McAllister, Marymount, 18:33; 5. Phillips, Coronado, 18:37

Division 4 Varsity

Team results: 1. Immaculate 52; 2. St. Lucy;s 56; 3. Piedmont 63; 4. Covina 82; 5. Sage Creek 93

Individual results: 1. Santiago, High Tech, 18:46; 2. Wallace, Sage Creek, 18:51; 3. Moro, Notre Dame/Sherman Oaks; 4. Crosson, Harvard Westlake, 19:04; 5. Gracian, Covina, 19:09

Division 5 Sweepstakes

Team results: 1. Flintridge Prep 45; 2. Francis Parker 85; 3. Pacifica Christian 124; 4. St. Joseph 130; 5. Sage Hill 173

Individual results: 1. Marshall, St. Joseph, 17:53; 2. Trossen, Francis Parker, 18:19; 3. Gitlin, Flintridge Prep, 18:37; 4. Perez, St. Joseph, 18:39; 5. Codiga, Flintridge Prep, 18:49

Division 5 Varsity

Team results: 1. Nueva 45; 2. North Tahoe 47; 3. Convent/Sacred 58; 4. Valley Christian 58; 5. Liberty Madera 67

Individual results: 1. Ledesma, Valley Christian, 20;10; 2. Love, Nueva, 20:21; 2. Moniz, Julian, 21:35; 3. Cheung, Pacific Ridge, 20:36; 4. Kay, Windward, 21:42; 5. Beuler, Linfield Christian, 21:52


See archived 'Sports' stories »
 


Other Varsity coverage:
Inland Empire
Search Players


Soccer:

El Modena 2, Orange Lutheran 2 - 45:00 2nd Half - Completed

Basketball:

Eisenhower 28, Mater Dei 93 - 02:00 4th QT - Completed

Basketball:

Santa Fe 65, Foothill 53 - 00:00 4th QT - Completed

Football:

Valencia/Valencia 35, San Clemente 41 - 00:00 4th QT - Completed

Football:

El Modena 21, Yorba Linda 28 - 00:00 4th QT - Completed

Football:

Lompoc 34, Corona del Mar 35 - 00:00 4th QT - Completed

Football:

Laguna Beach 27, Santa Ana 66 - 00:00 4th QT - Completed

Football:

Rancho Cucamonga 21, Mater Dei 48 - 07:10 4th QT - Completed

Football:

Segerstrom 7, Arroyo 28 - 03:14 2nd QT - Completed

Football:

Rancho Cucamonga 42, Mission Viejo 26 - 01:32 4th QT - Completed