Search:

Softball playoffs: Scores, updated schedule

STAFF REPORT

Scores from Thursday's and Friday's CIF-SS softball playoffs games and the updated schedule for all of the divisions.

SOFTBALL

DIVISION 1
First round, Friday
Mater Dei 1, Canyon 0 

First round, Thursday
Etiwanda 7, King 2
Great Oak 5, West Ranch 1
Huntington Beach 5, Millikan 4
Pacifica 8, Long Beach Poly 0
Valencia 3, Diamond Ranch 0
Santa Margarita 10, St. Lucy's 0
Norco 13, Murrieta Valley 0
Los Alamitos 7, Long Beach Wilson 3
Chino 5, Rosary 1
Vista Murrieta 2, Chino Hills 0
Kennedy 3, Santiago/Corona 2
Edison 2, Saugus 1
Lakewood 2, Eastvale Roosevelt 1
Cypress 8, El Modena 7
Orange Lutheran 11, Los Altos 1

Second round, Tuesday, 3:15 p.m.
Etiwanda at Mater Dei
Huntington Beach at Great Oak
Pacifica at Valencia
Santa Margarita at Norco
Los Alamitos at Chino
Kennedy at Vista Murrieta
Lakewood at Edison
Orange Lutheran at Cypress

DIVISION 2
First round, Thursday
La Habra 10, Arroyo Grande 0
Redlands East Valley 7, Canyon Springs 6
Capistrano Valley 6, Villa Park 3
Rio Mesa 3, Newbury Park 2
South Hills 10, Oxnard Pacifica 0
Dana Hills 3, Simi Valley 2
Righetti 12, Agoura 3
Valley View 15, Redlands 0
Oaks Christian 10, Carter 3
Camarillo 6, Atascadero 3
Aliso Niguel 7, Sonora 5
Oxnard 5, Ayala 3
Yucaipa 7, San Luis Obispo 4
Fullerton 1, Foothill 0
Riverside Poly 1, Glendora 0
Mission Viejo 10, Moorpark 0

Second round, Tuesday, 3:15 p.m.
La Habra at Redlands East Valley
Capistrano Valley at Rio Mesa
South Hills at Dana Hills
Righetti at Valley View
Camarillo at Oaks Christian
Oxnard at Aliso Niguel
Yucaipa at Fullerton
Mission Viejo at Riverside Poly

DIVISION 3
First round, Thursday
Grand Terrace 10, Peninsula 0
San Clemente 15, West Valley 3
Don Lugo 10, Cerritos 0
Warren 8, La Serna 3
Alemany 9, Santa Fe 1
Norwalk 2, Palos Verdes 1
Irvine 5, St. Paul 3
Burroughs/Burbank 8, Tesoro 0
Gahr 10, Harvard-Westlake 0
Summit 4, Glendale 1
Mayfair 11, Beaumont 0
Redondo 1, Lakewood St. Joseph 0
Laguna Hills 4, Woodbridge 1
Chaminade 3, La Mirada 1
Chaffey 5, California 4
Bishop Amat 8, Paramount 0

Second round, Tuesday, 3:15 p.m.
Grand Terrace at San Clemente
Don Lugo at Warren
Alemany at Norwalk
Burroughs/Burbank at Irvine
Gahr at Summit
Redondo at Mayfair
Laguna Hills at Chaminade
Bishop Amat at Chaffey

DIVISION 4
First round, Thursday
North Torrance 5, Monrovia 2
Heritage Christian 6, El Monte 3
San Marcos 2, Linfield Christian 0
Palm Springs 12, San Gorgonio 1
Knight 9, Ontario Christian 1
Patriot 6, Oak Hills 3
La Canada 8, Rialto 2
Santa Monica 1, Buena 0
Dos Pueblos 12, Lakeside 0
Apple Valley 3, Loara 2
La Quinta 11, Arroyo 0
West Torrance 7, El Segundo 5 (11)
Jurupa Hills 14, South El Monte 4
Ramona 5, Palm Desert 0
Temescal Canyon 8, Sultana 7
Torrance 10, Maranatha 0

Second round, Tuesday, 3:15 p.m.
Heritage Christian at North Torrance
Palm Springs at San Marcos
Knight at Patriot
La Canada at Santa Monica
Dos Pueblos at Apple Valley
La Quinta at West Torrance
Ramona at Jurupa Hills
Torrance at Temescal Canyon

DIVISION 5
First round, Thursday
St. Bonaventure 10, Nipomo 0
Rubidoux 9, Bishop Montgomery 3
San Dimas 9, Azusa 0
Edgewood 8, Calvary Chapel/Santa Ana 6
Lompoc 6, Northview 2
St. Monica 12, Notre Dame Academy 2
Montebello 9, La Quinta 0
Silverado 5, Moreno Valley 4
Garden Grove 12, Flintridge Sacred Heart 1
La Reina 8, Godinez 1
Barstow 8, Banning 7
Fillmore 10, Schurr 0
Nogales 11, Pomona 2
Lompoc Cabrillo 10, Duarte 4
Louisville 9, Granite Hills 0

First round, Friday
Templeton 13, Pomona Catholic 0

Second round, Tuesday, 3:15 p.m.
Rubidoux at #1 St. Bonaventure
San Dimas at Edgewood
Lompoc at St. Monica
Montebello at Silverado
Garden Grove at La Reina
Barstow at Templeton
Fillmore at Nogales
Louisville at Cabrillo/Lompoc

DIVISION 6
First round, Thursday
Paraclete 15, Desert 0
Twentynine Palms 6, Bloomington Christian 3
Alverno 9, Anaheim 0
Chadwick 12, Serra 1
Rancho Mirage 11, Webb 6
Pasadena Poly 13, Vasquez 10
Katella 11, St. Pius X-St. Matthias 1
Calvary Chapel/Downey 11, Crossroads 0
St. Anthony 11, Rio Hondo Prep 1
Oxford Academy 11, San Gabriel Mission 1
Yucca Valley 36, Mesa Grande Academy 0
Sierra Canyon 8, Lone Pine 1
Windward 19, Saddleback Valley Christian 0
Desert Christian/Bermuda Dunes 7, Bishop Conaty-Loretto 0
Flintridge Prep 10, Boron 0
Savanna 15, Shadow Hills 1

Second round, Tuesday, 3:15 p.m.
Paraclete at Twentynine Palms
Chadwick at Alverno
Rancho Mirage at Pasadena Poly
Katella at Calvary Chapel/Downey
Oxford Academy at St. Anthony
Sierra Canyon at Yucca Valley
Desert Christian/Bermuda Dunes at Windward
Savanna at Flintridge Prep

DIVISION 7
First round, Thursday unless noted
Rolling Hills Prep 10, Malibu 0
Burbank Providence 15, Big Pine 10
St. Monica Academy 25, Highland Hall 3
Animo Leadership 10, Connelly 8
Foothill Tech 13, Valley Christian/Santa Maria 3
Calvary Murrieta 15, Upland Christian 3
Public Safety Academy 17, Moreno Valley Calvary Chapel 2
University Prep 27, Lucerne Valley 0
Faith Baptist 12, California Lutheran 2
Academy for Academic Excellence 4, Archer 3
Santa Clara 20, Santa Clarita Valley International 0
Noli Indian 17, Crossroads Christian 8 (Wednesday)
Avalon 5, Hawthorne Math/Science 3
Academy of Careers and Exploration 18, Hesperia Christian 0

First round, Friday
Coast Union 12, Orangewood Academy 5
Santa Rosa Academy 10, Anza Hamilton 0

Second round, Tuesday, 3:15 p.m.
Rolling Hills Prep at Burbank Providence
St. Monica Academy at Animo Leadership
Foothill Tech at Calvary Murrieta
Public Safety Academy at University Prep
Coast Union at Faith Baptist
Santa Clara at Academy for Academic Excellence
Santa Rosa Academy at Noli Indian
Academy of Careers and Exploration at Avalon


See archived 'Sports' stories »
 


Other Varsity coverage:
Inland Empire
Search Players


Football:

Santa Ana 14, Rancho Christian 52 - 01:01 4th QT - Completed

Football:

Calabasas 35, Capistrano Valley 14 - 00:00 4th QT - Completed

Football:

St. John Bosco 21, Mater Dei 14 - 00:33 2nd QT - Completed

Football:

Edison 44, La Mirada 24 - 00:00 4th QT - Completed

Football:

Burbank 21, Yorba Linda 31 - 00:00 4th QT - Completed

Soccer:

El Modena 2, Orange Lutheran 2 - 45:00 2nd Half - Completed

Basketball:

Eisenhower 28, Mater Dei 93 - 02:00 4th QT - Completed

Basketball:

Santa Fe 65, Foothill 53 - 00:00 4th QT - Completed

Football:

Valencia/Valencia 35, San Clemente 41 - 00:00 4th QT - Completed

Football:

El Modena 21, Yorba Linda 28 - 00:00 4th QT - Completed