Search:

Boys tennis playoffs: Updated schedule

STAFF REPORT

The scores from Wednesday's matches and the updated schedule for the CIF-SS boys tennis playoffs.

BOYS TENNIS

DIVISION 1

Second round, Friday, 3 p.m.

San Marino at Loyola
Palos Verdes at Beckman
Santa Barbara at Corona del Mar
Beverly Hills at Mira Costa
Peninsula at Woodbridge
Palm Desert at Viewpoint
Harvard-Westlake at Los Alamitos
Santa Monica at University

First round, Wednesday
San Marino 18, Xavier Prep 0
Loyola 12, Marina 6
Palos Verdes 13, Brentwood 5
Beckman 12, Calabasas 6
Corona del Mar 18, Palm Springs 0
Santa Barbara 10, Newbury Park 8
Beverly Hills 16, Fountain Valley 2
Mira Costa 15, St. Francis 3
Peninsula 14, Huntington Beach 4
Woodbridge 11, Westlake 7
Viewpoint 11, Dos Pueblos 7
Palm Desert 18, South Pasadena 0
Harvard-Westlake 15, San Marcos 3
Los Alamitos 17, La Quinta 1
Santa Monica 13, La Canada 5
University 17, Campbell Hall 1

DIVISION 2

Second round, Friday, 3 p.m.

Santa Margarita at Oak Park
Crean Lutheran at Diamond Bar
Arroyo Grande at Valencia
San Clemente at Villa Park
West Ranch at El Dorado
Pasadena Poly at Claremont
Sage Hill at Walnut
Arcadia at Mater Dei

First round, Wednesday
Santa Margarita 14, Atascadero 4
Oak Park 15, Flintridge Prep 3
Crean Lutheran 12, Aliso Niguel 6
Diamond Bar 18, Charter Oak 0
Arroyo Grande 15, Simi Valley 3
Valencia 9, Crescenta Valley 9 (Valencia wins on games, 93-73)
Villa Park 16, Los Altos 2
San Clemente 13, JSerra 5
West Ranch 16, Righetti 2
El Dorado 9, Camarillo 9 (El Dorado wins on games, 66-60)
Pasadena Poly 17, Burbank 1
Claremont 18, Oxford Academy 0
Walnut 13, Bonita 5
Sage Hill 14, Dana Hills 4
Mater Dei 11, San Luis Obispo 7
Arcadia 18, Saugus 0

DIVISION 3

Second round, Friday, 3 p.m.

Cypress at Millikan
Arlington at Sunny Hills
West Torrance at Canyon
Mission Viejo at Cerritos
Long Beach Poly at Great Oak
Yorba Linda at Tesoro
Troy at King
Valencia at South Torrance

First round, Wednesday
Cypress 17, Torrance 1
Millikan 11, Malibu 7
Sunny Hills 15, El Toro 3
Arlington 10, Temecula Valley 8
West Torrance 10, Cate 8
Canyon 12, Santiago/Corona 6
Mission Viejo 13, Pacifica 5
Cerritos 13, Riverside Poly 5
Great Oak 17, Centennial/Corona 1
Long Beach Poly 15, Riverside North 3
Tesoro 15, Fullerton 3
Yorba Linda 17, Norwalk 1
King 12, Murrieta Valley 6
Troy 17, Mayfair 1
South Torrance 12, Rio Mesa 6
Valencia 14, Thacher 4

DIVISION 4

Second round, Friday, 3 p.m.

Redlands at La Quinta
Maranatha at Buckley
Schurr at Rancho Cucamonga
Rowland at Yucaipa
Keppel at Quartz Hill
Webb at Etiwanda
Garden Grove at Tarbut V'Torah
Westminster at Laguna Beach

First round, Wednesday
Redlands 18, Aquinas 0
La Quinta 14, El Rancho 4
Maranatha 10, Ocean View 8
Buckley 13, Lompoc 5
Rancho Cucamonga 15, Arrowhead Christian 3
Schurr 10, Segerstrom 8
Yucaipa 10, Highland 8
Rowland 16, Cabrillo/Lompoc 2
Keppel 13, La Serna 5
Quartz Hill 10, Silverado 8
Etiwanda 11, Redlands East Valley 7
Webb 16, Covina 2
Garden Grove 9, Los Osos 9 (Garden Grove wins on games, 84-74)
Tarbut V'Torah 13, Santa Ynez 5
Westminster 14, Milken 4
Laguna Beach 16, Valley Christian/Cerritos 2

DIVISION 5

Second round, Friday, 3 p.m.

Garey at Heritage
Gahr at Arroyo
Alta Loma at Rancho Mirage
Hemet at Marshall/Pasadena
Rubidoux at Downey
San Gorgonio at Oak Hills
Rosemead at Lynwood
Ramona at Beaumont

First round, Wednesday
Heritage 14, Serrano 4
Garey 10, Jurupa Valley 8
Arroyo 14, Savanna 4
Gahr 14, Workman 4
Alta Loma 14, Sultana 4
Rancho Mirage 11, Rim of the World 7
Marshall 13, Summit 5
Hemet 10, Villanova Prep 8
Downey 15, Ontario 3
Rubidoux 15, Shadow Hills 3
San Gorgonio 11, Elsinore 7
Oak Hills 13, Grand Terrace 5
Rosemead 16, Montclair 2
Lynwood 17, Bishop Montgomery 1
Ramona 11, Paloma Valley 7
Beaumont 15, Magnolia 3

UPCOMING SCHEDULE

Quarterfinals: Monday
Semifinals: May 18
Championships: May 20, at Claremont Club


See archived 'Sports' stories »
 


Other Varsity coverage:
Inland Empire
Search Players


Football:

Santa Ana 14, Rancho Christian 52 - 01:01 4th QT - Completed

Football:

Calabasas 35, Capistrano Valley 14 - 00:00 4th QT - Completed

Football:

St. John Bosco 21, Mater Dei 14 - 00:33 2nd QT - Completed

Football:

Edison 44, La Mirada 24 - 00:00 4th QT - Completed

Football:

Burbank 21, Yorba Linda 31 - 00:00 4th QT - Completed

Soccer:

El Modena 2, Orange Lutheran 2 - 45:00 2nd Half - Completed

Basketball:

Eisenhower 28, Mater Dei 93 - 02:00 4th QT - Completed

Basketball:

Santa Fe 65, Foothill 53 - 00:00 4th QT - Completed

Football:

Valencia/Valencia 35, San Clemente 41 - 00:00 4th QT - Completed

Football:

El Modena 21, Yorba Linda 28 - 00:00 4th QT - Completed