Search:

Dave Mohs Tournament information

STAFF WRITER

Here are the pool assignments for this year's Dave Mohs Memorial Tournament.

Things get underway Friday, with the playoffs set for Saturday.

The Division 1 and 2 finals will take place Monday at Edison High. Division 2 final will start at 6 p.m., followed by Division 1

******************************************

Division 1

Pool 1 at Huntington Beach

1. Santa Margarita

2. San Clemente

3. ML King

4. Newbury Park

Pool 2 at Corona del Mar

1. Santiago

2. Woodbridge

3. Orange Lutheran

4. Sage Hill

Pool 3 at Corona del Mar

1. Corona del Mar

2. Villa Park

3. Centennial

4. Dos Pueblos

Pool 4 at Huntington Beach

1. Huntington Beach

2. Tesoro

3. Laguna Beach

4. Canyon

Pool 5 at Newport Harbor

1. Mater Dei

2. Newport Harbor

3. Peninsula

4. San Juan Hills

Pool 6 at Edison

1. Aliso Niguel

2. Edison

3. Murrieta Valley

4. Carlsbad

Pool 7 at Edison

1. Los Alamitos

2. Dana Hills

3. Palos Verdes

4. Chaparral

Pool 8 at Edison

1. Vista Murrieta

2. JSerra

3. Long Beach Poly

4. El Dorado

******************************************

Division 2

Pool 1 at Newport Harbor

1. Esperanza

2. Ayala

3. University

4. Crean Lutheran

Pool 2 at Fountain Valley

1. Long Beach Wilson

2. Foothill

3. Bonita

4. Sonora

Pool 3 at Fountain Valley

1. Beckman

2. Troy

3. Norco

4. Bakersfield

Pool 4 at Fountain Valley

1. Northwood

2. Fountain Valley

3. Laguna Blanca

4. Buena Park

Pool 5 at Marina

1. Mission Viejo

2. Chadwick

3. Marina

4. Carson

Pool 6 at Marina

1. Yucaipa

2. Laguna Hills

3. Brea Olinda

4. Gahr

Pool 7 at Costa Mesa

1. Valley Christian

2. Yorba Linda

3. Stockdale

4. Costa Mesa

Pool 8 at Costa Mesa

1. Woodcrest Christian

2. St. Margaret's

3. La Habra

4. Segerstrom

******************************************

The first and second place teams in each pool in Division 1 will advance to the championship round, Saturday afternoon at Edison HS. The third place teams will go to Huntington Beach for the Silver Division and the fourth place teams will go to Corona del Mar for the Bronze Division.

In Division 2, the first and second place teams will go to either Fountain Valley or Marina for the championship rounds. The last team standing at each site will meet in Monday's Division 2 final.

The third-place teams will go to Newport Harbor for the Silver Division with the fourth-place teams going to Costa Mesa for the Bronze Division.


See archived 'Sports' stories »
 


Other Varsity coverage:
Inland Empire
Search Players


Football:

Santa Ana 14, Rancho Christian 52 - 01:01 4th QT - Completed

Football:

Calabasas 35, Capistrano Valley 14 - 00:00 4th QT - Completed

Football:

St. John Bosco 21, Mater Dei 14 - 00:33 2nd QT - Completed

Football:

Edison 44, La Mirada 24 - 00:00 4th QT - Completed

Football:

Burbank 21, Yorba Linda 31 - 00:00 4th QT - Completed

Soccer:

El Modena 2, Orange Lutheran 2 - 45:00 2nd Half - Completed

Basketball:

Eisenhower 28, Mater Dei 93 - 02:00 4th QT - Completed

Basketball:

Santa Fe 65, Foothill 53 - 00:00 4th QT - Completed

Football:

Valencia/Valencia 35, San Clemente 41 - 00:00 4th QT - Completed

Football:

El Modena 21, Yorba Linda 28 - 00:00 4th QT - Completed