Search:

2014-15 All-CIF boys basketball teams

OCVARSITY.COM

Foothill’s Eric Patton (Division 1A), Canyon’s Nicholas Anderson (Division 2AA), Sonora’s Josh Rodriguez (Division 3AA) and Orangewood Academy’s Marcus Berkley (Division 6) were selected the All-CIF boys basketball players of the year for their divisions.

The awards, selected by the Southern California Interscholastic Basketball Coaches Association, were announced Monday.

Among the winners for coach of the year were Foothill’s Rusty Van Cleave (Division 1A), Canyon’s Nate Harrison (Division 2AA) and Sonora’s Mike Murphy (Division 3AA).

The All-CIF boys basketball teams will run in Saturday’s OC Varsity section.

***************

ALL-CIF BOYS BASKETBALL TEAMS

(Selected by the SCIBCA)

OPEN DIVISION

Player of the year: Stephen Thompson Jr., Bishop Montgomery, Sr.

Coach of the year: Doug Mitchell, Bishop Montgomery

Jordan Schakel, Bishop Montgomery, So.; C.J. Hankins, Orange Lutheran, Sr.; M.J. Cage, Mater Dei, Jr.; Rex Pflueger, Mater Dei, Sr.; Jeremy Hemsley, Damien, Sr.; Shacquille Dawkins, Alemany, Jr.; Kameron Edwards, Etiwanda, Sr.; Sedrick Barefield, Centennial/Corona, Sr.; Cody Riley, Sierra Canyon, So.; Milan Acquaah, Cathedral, Jr.; K.J. Feagin, Long Beach Poly, Jr.; Lonzo Ball, Chino Hills, Jr.

DIVISION 1AA

Player of the year: Bennie Boatwright Jr., Village Christian, Sr.

Coach of the year: Jon Shaw, Village Christian

Clifton Powell Jr., Village Christian, Sr.; Latrelle Franklin, Great Oak, Sr.; TJ Shorts, Tustin, Sr.; Torin Webb, Great Oak, Sr.; Kaden Rasheed, Santa Margarita, So.; Eyassu Worku, Los Alamitos, Jr.; Conner Longmire, Calabasas, Sr.; William English, Millikan, Sr.; Michael Alvarez, Oak Park, Sr.

DIVISION 1A

Player of the year: Eric Patton, Foothill, Sr.

Coach of the year: Rusty Van Cleave, Foothill

Isaiah Brooks, Westlake, Sr.; Stone Gettings, Loyola, Sr.; Max Hazard, Loyola, Sr.; Brae Ivey, Edison, Sr.; Kurt Milch, Peninsula, Sr.; Riley O’Hern, Foothill, Sr.; Brandon Smith, Godinez, Sr.; Kendall Small, Mayfair, Sr.; Zuri Williams, Walnut, Sr.

DIVISION 2AA

Player of the year: Nicholas Anderson, Canyon, Sr.

Coach of the year: Nate Harrison, Canyon

Austen Awosika, Ayala, Jr.; Preston Beverly, Elsinore, Sr.; Brandon Brothers, Glendora, Sr.; Chandler Dignam, Canyon, Sr.; Matt Hauser, Thousand Oaks, Sr.; Broderick Jones, Lawndale, Sr.; Dylan Kim, Mira Costa, Sr.; Chimezie Metu, Lawndale, Sr.; Nick Pallas, Tesoro, Sr.

DIVISION 2A

Player of the year: Robert Lewis, Compton, Sr.

Coach of the year: Bill Berich, Redlands East Valley

Bolden Brace, Santa Barbara, Jr.; Caleb De Fabiss, Colony, Sr.; Michael Enis, Savanna, Sr.; Myles Franklin, Hart, Sr.; Chris Harper, Redlands East Valley, Sr.; Jovonntie Jackson, Compton, Jr.; Kendall Lauderdale, La Mirada, Sr.; Evan Leonard, Cerritos, Jr.; Cameron Walker, Righetti, Sr.

DIVISION 3AA

Player of the year: Josh Rodriguez, Sonora, Sr.

Coach of the year: Mike Murphy, Sonora

Ben Rico, Sonora, Sr.; Jeremy Carlyle, Gahr, Sr.; Gregory Carlyle, Gahr, Sr.; Joe Quintana, Bonita, So.; Kyle Gray, Bonita, Sr.; Roman Silva, Diamond Ranch, Jr.; Christian Espinoza, Los Altos, Sr.; Deonte Beckham, Buena Park, Jr.; Tyrek Adams, Pasadena, Jr.

DIVISION 3A

Player of the year: Chance Comanche, Beverly Hills, Sr.

Coach of they year: Jarvis Turney, Beverly Hills

Denzel Holt, Beverly Hills, Jr.; Matt Crvrtlik, Corona del Mar, Jr.; Jarrett Brodbeck, Esperanza, Sr.; Nicholas Pete, Tahquitz, Sr.; Trevor Treinen, Servite, Sr.; Koko Kurdoghlian, La Canada, Jr.; Tymoryae Glover, San Bernardino, Sr.; Zamir Kelly, Ocean View, Jr.; Joey Toyama, South Pasadena, Sr.

DIVISION 4AA

Player of the year: De’Anthony Melton, Crespi, Jr.

Coach of the year: Russell White, Crespi

Quinton Adlesh, Mission Prep, Sr.; Brandon Williams, Crespi, Fr.; Michael Qguine, Chaminade, Sr.; Austen Moye, Oaks Christian, Sr.; Chibueze Jacobs, Notre Dame/Sherman Oaks, Jr.; Alex Copeland, Harvard-Westlake, Sr.; Jordan Ogundiran, Chaminade, Sr.; Brandon Jones, Mission Prep, Sr.; Alban Fletcher, Pomona, Sr.

DIVISION 4A

Player of the year: Tyler Dorsey, Maranatha, Sr.

Coach of the year: Tim Tucker, Maranatha

Michael Bagatourian, Crean Lutheran, So.; Ryan Brooks, Trinity Classical Academy, Sr.; Brennen Bryant, Paraclete, Sr.; Stedmon Bryant, Valley Christian/Cerritos, Jr.; Austin Butler, Buckley, Sr.; Jordan Cohen, Campbell Hall, Jr.; Aaron Holiday, Campbell Hall, Sr.; Ross Lee, St. Genevieve, Jr.; Sean Romero, Maranatha, Jr.

DIVISION 5AA

Player of the year: Jalen Harris, Windward, So.; Miye Oni, Viewpoint, Sr.

Coach of the year: Steve Smith, Windward

Ryan Apfel, Chadwick, Sr.; Hezekiah Banks, Woodcrest Christian, Jr.; Ountae Campbell, Brentwood, Sr.; Roman Davis, Windward, Sr.; Irshaad Hunte, Saddleback Valley Christian, Jr.; Christian Juzang, Viewpoint, Jr.; Maxwell Kupchak, Brentwood, Sr.; Johanns Walker, St. Joseph/Santa Maria, So.

DIVISION 5A

Player of the year: Terrance Powell, St. Bernard, Sr.

Coach of the year: Ray Barefield, Rancho Christian

Rob Fuller, St. Bernard, Jr.; Trace Redfield, Rancho Christian, Jr.; Jamal Brower, Rancho Christian, Jr.; Simon Okolue, Capistrano Valley Christian, Sr.; Peter Abramsky, Capistrano Valley Christian, Sr.; Abid Oses, Bell-Jeff, Sr.; Isaac Etter, Bell-Jeff, Jr.; Brad Greene, Lone Pine, Jr.; Neil Green, Mary Star of the Sea, Sr.

DIVISION 6

Player of the year: Marcus Berkley, Orangewood Academy, Sr.

Coach of the year: Scott Dobyns, Hesperia Christian

Caleb Thomas, Orangewood Academy, Sr.; Jared Hays, Hesperia Christian, Sr.; Victor Tsogt, Rio Hondo Prep, Jr.; Samuel Turner, Los Angeles Adventist, Jr.; Tyler Pascale, Joshua Springs, Sr.; Felix White, Besant Hill, Jr.; James Meza, Upland Christian, Sr.; Brad Leontas, Hesperia Christian, So.; Matthew Eaton, Providence, Sr.





See archived 'Sports' stories »
 


Other Varsity coverage:
Inland Empire
Search Players


Water Polo:

Foothill 5, Newport Harbor 7 - 00:00 4th QT - Completed

Football:

Santa Ana 14, Rancho Christian 52 - 01:01 4th QT - Completed

Football:

Calabasas 35, Capistrano Valley 14 - 00:00 4th QT - Completed

Football:

St. John Bosco 21, Mater Dei 14 - 00:33 2nd QT - Completed

Football:

Edison 44, La Mirada 24 - 00:00 4th QT - Completed

Football:

Burbank 21, Yorba Linda 31 - 00:00 4th QT - Completed

Soccer:

El Modena 2, Orange Lutheran 2 - 45:00 2nd Half - Completed

Basketball:

Eisenhower 28, Mater Dei 93 - 02:00 4th QT - Completed

Basketball:

Santa Fe 65, Foothill 53 - 00:00 4th QT - Completed

Football:

Valencia/Valencia 35, San Clemente 41 - 00:00 4th QT - Completed