Search:

CIF-SS football playoffs: Important dates, division breakdowns

STAFF REPORT

Here is a look at the upcoming CIF-SS football playoffs.

IMPORTANT DATES

The pairings will be released Sunday, Nov. 6.

The at-large teams will be announced at 8 a.m.

Bracket release times:

10 a.m.: Division 2, Division 5, Division 9

10:30 a.m.: Division 3, Division 6, Division 11

11 a.m.: Division 1

11:30 a.m.: Division 4, Division 7, Division 12

Noon: Division 8, Division 10, Division 13

GAME DATES

Most of the CIF-SS football playoff games will be played on the following dates, although it's possible some games will be played on different dates.

First round: Friday, Nov. 11

Second round: Friday, Nov. 18

Semifinals: Friday, Nov. 25

Championship games: Friday, Dec. 2 (7:30 p.m.) and Saturday, Dec. 3 (7:30 p.m.)

The Division 1 championship game will be played at Angel Stadium, Dec. 3, 7:30 p.m.

The dates and locations for all of the other division championship games are TBD. 

PLAYOFF DIVISIONS

This will be the first year that teams are placed in divisions based on their ranking by the CIF-SS instead of grouped by league. (The rankings are based on a team's performance the past two seasons.)

THE BASICS

1.) Each division will have 16 teams in its playoff bracket regardless of how many teams are in that division. 

2.) There are no byes.

3.) There are no wild-card games.

Here is how the CIF-SS explains how it will fill each bracket:

Leagues are guaranteed their appropriate number of entries into the Southern Section Championships, per current Southern Section Blue Book Rule 3214, with the exception of football.

In football, League Champions will have first priority, followed by 2nd place teams, 3rd place teams and so on from each league.

Once the total number of guaranteed entries from each league are submitted, the At-Large Selection process outlined in the Football Playoff Bulletin will be used to select at-large teams to fill any byes in the draw, or to eliminate teams from the draw, in order to create a 16-team bracket for each division.

DIVISION BREAKDOWNS

DIVISION 1 

(18 teams; 16 playoff spots)
Centennial/Corona
St. John Bosco
Mission Viejo
Mater Dei
Bishop Amat
Vista Murrieta
Serra
JSerra
Orange Lutheran
Servite
Long Beach Poly
Loyola
Santa Margarita
Tesoro
Upland
Rancho Cucamonga
Alemany
Chaminade

DIVISION 2
(18 teams; 16 playoff spots)
Notre Dame/SO
Chino Hills
San Clemente
Oaks Christian
Norco
Redlands East Valley
Westlake
Citrus Hill
St. Bonaventure
La Habra
Crespi
El Toro
Camarillo
Arroyo Grande
Great Oak
Valencia/Valencia
Hertiage
Murrieta Valley

DIVISION 3
(19 teams; 16 playoff spots)
Palos Verdes
Thousand Oaks
Buena Park
Edison
Rancho Verde
Los Alamitos
Newbury Park
St. Francis
Villa Park
Hart
La Serna
Oak Hills
Cathedral
Serrano
Santiago/Corona
La Mirada
San Juan Hills
Paso Robles
Atascadero

DIVISION 4
(19 teams; 16 playoff spots)
Charter Oak
Lompoc
Etiwanda
Glendora
Palm Springs
Downey
Colony
Lakewood
Corona del Mar
Dominguez
Damien
Carter
Trabuco Hills
Valencia/Placentia
Cajon
Sierra Camupm
Chaparral
Redondo Union
Murrieta Mesa

DIVISION 5
(22 teams; 16 playoff spots)
M.L. King
Moorpark
Harvard-Westlake
Capistrano Valley
Temecula Valley
Ventura
Sonora
St. Joseph/SM
Corona
Redlands
Calabasas
Fountain Valley
Roosevelt
Los Osos
Foothill
San Jacinto
Salesian
Bishop Diego
Riverside Poly
Troy
Paloma Valley
La Quinta/LQ

DIVISION 6
(22 teams; 16 playoff spots)
West Covina
San Marino
Yucaipa
Bonita
West Torrance
Mira Costa
Paramount
Saugus
Summit
Newport Harbor
Palmdale
Oxnard
Los Altos
Paraclete
Elsinore
Crescenta Valley
Canyon/CC
Lawndale
Nipomo
Long Beach Wilson
Simi Valley
Pomona

DIVISION 7
(23 teams; 16 playoff spots)
Long Beach Cabrillo
Huntington Bch
Pacifica/Oxnard
Diamond Ranch
South Hills
Royal
Canyon/Anaheim
San Gorgonio
El Segundo
St. Margaret’s
Monrovia
Ayala
Norte Vista
Righetti
Tustin
Warren
Golden Valley
St. Paul
Millikan
North Torrance
Claremont
Fullerton
Linfirld Christian

DIVISION 8
(25 teams; 16 playoff spots)
Moreno Valley
Brea Olinda
Grace Brethren
Yorba Linda
Burroughs/Burbank
Burbank
San Dimas
Don Lugo
Chino
Temescal Canyon
Garden Grove
Laguna Hills
Kaiser
Saddleback Valley Christian
Chaffey
Buena
Northview
Pioneer Valley
Jordan
El Modena
Hemet
Sunny Hills
Citrus Valley
Rio Mesa
Vista Del Lago

DIVISION 9
(29 teams; 16 playoff spots)
Palm Desert
Esperanza
Silverado
Woodbridge
La Salle
Antelope Valley
Santa Barbara
Notre Dame/Riverside
Burroughs/Ridgecrest
West Ranch
Eastside
Aliso Niguel
Mayfair
El Rancho
Cypress
Perris
South Torrance
Maranatha
California
Norwalk
Muir
Hesperia
Kennedy
Valley Christain/Cerritos
Lynwood
Arrowhead Christian
Diamond Bar
Morningside
Agoura

DIVISION 10
(38 teams; 16 playoff spots)
Tahquitz
Rubidoux
Pacifica/Garden Grove
Dana Hills
Apple Valley
Nordhoff
Inglewood
Templeton
Alta Loma
Brentwood
Barstow
Whittier
J.W. North
University
Beaumont
Beckman
West Valley
Santa Ynez
Viewpoint
Brethren Christian
St. Anthony
Mission College Prep
Irvine
Santa Fe
Grand Terrance
Gahr
Leuzinger
Arlington
Aquinas
Peninsula
San Luis Obispo
Torrance
Shadow Hills
Pasadena Poly
Dos Pueblos
Santa Monica
Northwood
South Pasadena

DIVISION 11
(38 teams; 16 playoff spots)
Culver City
Bellflower
Heritage Chr.
Ontario Chr.
Pioneer
Coachella Valley
La Sierra
Eisenhower
Twentynine Palms
Quartz Hill
Crean Lutheran
Highland
Channel Islands
Covina
A.B. Miller
Valley View
Ramona
Katella
Xavier Prep
Oak Park
San Bernardino
Pasadena
Cabrillo/Lompoc
Westminster
Victor Valley
Lakeside
Montebello
Arcadia
Bell Gardens
Morro Bay
Jurupa Hills
Bishop Montgomery
Canyon Springs
Capistrano Valley Christian
Sultana
Western
Rancho Alamitos
Rosemead

DIVISION 12
(46 teams; 16 playoff spots)
Cathedral City
Carpinteria
Marina
Schurr
La Canada
Walnut
El Dorado
Montclair
Desert
Rancho Mirage
Banning
Patriot
San Marcos
Calvary Chapel/SA
Arroyo
Village Chr.
Compton
Calvary Murrieta
Artesia
Rim of the World
Fillmore
Colton
St. Genevieve
Adelanto
Hawthorne
Big Bear
Hillcrest
Segerstrom
Ontario
Fontana
Santa Paula
Desert Hot Springs
Baldwin Park
St. Monica
Centennial/Compton
Vasquez
Whittier Chr.
Estancia
Saddleback
Los Amigos
Verbum Dei
Bassett
Pacific
Silver Valley
Santa Ana Valley
Santa Maria

DIVISION 13
(85 teams; 16 playoff spots)
Rio Hondo Prep
Rancho Chr.
Knight
Ocean View
Beverly Hills
Cantwell Sacred Heart
Webb
Rowland
Glendale
Godinez
Temple City
Cerritos
Santa Ana
Windward
Bloomington
Desert Mirage
Santa Clarita Christian
Indio
Azusa
El Monte
La Puente
Hueneme
Mary Star of the Sea
Malibu
Western Christian
Christa McAuliffe
Campbell Hall
Anaheim
Granite Hills
Hoover
Ganesha
Jurupa Valley
Santiago/GG
Costa Mesa
Nogales
Magnolia
Glenn
Lancaster
Boron
Alhambra
South El Monte
Laguna Beach
Littlerock
Wilson/HH
Southlands Chr.
Excelsior Charter
Santa Clara
Indian Springs
Gabrielino
Yucca Valley
Orange
St. Bernard
Garey
Arroyo valley
Savanna
Rialto
Blair
Nuview Bridge
La Quinta/Westminster
Mountain View
Loara
Fairmont Prep
Sierra Vista
Century
San Gabriel
Hamilton
Firebaugh
Gladstone
Mammoth
Desert Christian/Lancaster
Duarte
Don Bosco Tech
California Military
Bolsa Grande
Mark Keppel
Workman
Marshall
Riverside Prep
California School/Deaf (CSDR)
Santa Rosa Academy
Sherman Indian
Temecula Prep
Trinity Classical Academy
Upland Christian Academy
Carnegie


See archived 'Sports' stories »
 


Other Varsity coverage:
Inland Empire
Search Players


Football:

Santa Ana 14, Rancho Christian 52 - 01:01 4th QT - Completed

Football:

Calabasas 35, Capistrano Valley 14 - 00:00 4th QT - Completed

Football:

St. John Bosco 21, Mater Dei 14 - 00:33 2nd QT - Completed

Football:

Edison 44, La Mirada 24 - 00:00 4th QT - Completed

Football:

Burbank 21, Yorba Linda 31 - 00:00 4th QT - Completed

Soccer:

El Modena 2, Orange Lutheran 2 - 45:00 2nd Half - Completed

Basketball:

Eisenhower 28, Mater Dei 93 - 02:00 4th QT - Completed

Basketball:

Santa Fe 65, Foothill 53 - 00:00 4th QT - Completed

Football:

Valencia/Valencia 35, San Clemente 41 - 00:00 4th QT - Completed

Football:

El Modena 21, Yorba Linda 28 - 00:00 4th QT - Completed