Search:

2014-15 All-CIF girls basketball teams

OCVARSITY.COM

Mater Dei’s Katie Lou Samuelson (Open Division), Orange Lutheran’s Gloria Bates (Division 3A), Fairmont Prep’s Tristen Rollon (Division 4A) were selected the All-CIF girls basketball players of the year for their divisions. Orangewood Academy’s Jaqueline Saucedo and Estafania Giner were selected co-players of the year in Division 6.

Among the winners for coach of the year were El Dorado’s Wayne Carlson (Division 3AA), Orange Lutheran’s Tom Howard (Division 3A), Fairmont Prep’s David Esparza (Division 4A) and Orangewood Academy’s Leslie Aragon (Division 5AA).

***************

ALL-CIF GIRLS BASKETBALL TEAMS

(Selected by the SCIBCA)

OPEN DIVISION

Players of the year: Katie Lou Samuelson, Mater Dei, Sr.; Valerie Higgins, Chaminade, Jr.

Coach of the year: Kelli Di Muro, Chaminade

Jealyn Brown, Vista Murrieta, Jr.; Kennedy Burke, Sierra Canyon, Sr.; Breanna Calhoun, Alemany, Sr.; Katie Campbell, Oaks Christian, Jr.; Paige Fecske, Chaminade, Sr.; Charnea Johnson-Chapman, Canyon Springs, Sr.; Aubrey Knight, Ventura, So.; Tania Lamb, Long Beach Poly, Sr.; Reili Richardson, Brea Olinda, Jr.; Kayla Washington, Cajon, Jr.

DIVISION 1AA

Player of the year: Emily Surloff, Windward, Sr.

Coach of the year: Vanessa Nygaard, Windward

Mia Belvin, Milikan, Jr.; Delacy Brown, Riverside Poly, Jr.; Dani Iwani, Los Alamitos, Jr.; Dominique Mc Laughlin, Etiwanda, Jr.; Leila Orji, Etiwanda, So.; Talia Roth, Valencia/Valencia, Sr.; Janae Turner, Lynwood, Jr.; Mikayla Williams, Great Oak, Sr.; Jadye Wood, Windward, Jr.

DIVISION 1A

Player of the year: Jasmine Jones, West Torrance, Sr.

Coach of the year: Mike Caporaso, West Torrance

Kayla Sato, West Torrance, Sr.; Barbara Sitanggan, Troy, Jr.; Rebecca Lazuka, Troy, Jr.; Kaylani Maiava, Foothill, Sr.; Davina Del Castillo, Burroughs/Burbank, Sr.; Kayla Overbeck, Newbury Park, Jr.; Amari Terry, Alta Loma, Sr.; Madison Lucci, Peninsula, Sr.; RyLeigh Long, Valley View, So.

DIVISION 2AA

Player of the year: Nao Shiota, Redondo Union, Sr.

Coach of the year: Marcelo Enriquez, Redondo Union

Kyra Hamlin, Redondo Union, Jr.; Keilani Ikehara, Mira Costa, Sr.; Amber Melgoza, Santa Barbara, Jr.; Danica Jackson, Norco, Sr.; Aaryon Green, Eisenhower, Sr.; Kasey Smit, El Toro, Sr.; Jannon Otto, Oak Hills, Sr.; Atlantis Babineaux, Norco, Sr.; Delaney McCann, Canyon/Canyon Country, Sr.

DIVISION 3AA

Player of the year: Brittany McPherson, North Torrance, So.

Coach of the year: Wayne Carlson, El Dorado

Natalia Bruening, Corona del Mar, Jr.; Meghann Henderson, Sonora, So.; Kaitlyn Hsu, Northwood, Jr.; Jaylin Jones, El Dorado, Sr.; Kylie Oshiro, North Torrance, Sr.; Tylen Price, Antelope Valley, Jr.; Brooke Salas, El Dorado, Sr.; Daylene Taualii, North Torrance, So.; Brittany Wang, South Hills, Sr.

DIVISION 3A

Player of the year: Gloria Bates, Orange Lutheran

Coach of the year: Tom Howard, Orange Lutheran

Taelor Griffen, Orange Lutheran; Stefanie Berberabe, St. Joseph/Lakewood; Tori Anderson, Santa Margarita; Lexi Sholtz, South Pasadena; Rylee Sager, Lompoc; Kim Urbina, South El Monte; Mariah Sierra, Covina; AJ Simmons, Brentwood; Devan McCune, Cabrillo/Lompoc

DIVISION 4AA

Player of the year: Chelsea Lidy, Bishop Montgomery, Sr.

Coach of the year: Bridgette Reyes, Bishop Montgomery

Christina Delapina, Bishop Montgomery, Sr.; Jessica Malazarte, Bishop Montgomery, So.; Coco Miller, JSerra, Sr.; Megan House, JSerra, Sr.; Julia Ackerman, JSerra, So.; Emily Arellanes, Rosary, Sr.; Jayla Ruffas-Milner, Harvard-Westlake, Fr.; Lindsey Tse, Harvard-Westlake, Jr.; Maya Van Den Heever, Estancia, Jr.

DIVISION 4A

Player of the year: Tristen Rollon, Fairmont Prep, So.

Coach of the year: David Esparza, Fairmont Prep

Cierra Hall, Fairmont Prep, So.; Samantha Clement, Fairmont Prep, Sr.; Clarissa Perez, St. Paul, Sr.; Adrianna Gonzalez, St. Paul, Sr.; Channon Fluker, Maranatha, Sr.; Lauren Spearman, Marlborough, Sr.; Michaela Keefe, Marymount, Jr.; Kayla Mitchell, Crossroads, Sr.; Lily Perkins, Cantwell Sacred Heart, So.

DIVISION 5AA

Players of the year: Jaqueline Saucedo, Orangewood Academy, Fr.; Estafania Giner, Orangewood Academy, Fr.

Coach of the year: Leslie Aragon, Orangewood Academy

Lyndsey Ybarra, Aquinas, Sr.; Leah Purvis, Buckley, Sr.; Tala Ismail, Flintridge Prep, Jr.; Taylor Neal, Mission Prep, Sr.; Kiki Yang, Pasadena Poly, Sr.; Katia Dabbaghian, Providence, Sr.; Jhazmin Joson, Ribet Academy, So.; Celine Bolton-Ford, Ribet Academy, Jr.


See archived 'Sports' stories »
 


Other Varsity coverage:
Inland Empire
Search Players


Football:

Edison 44, La Mirada 24 - 00:00 4th QT - Completed

Football:

Burbank 21, Yorba Linda 31 - 00:00 4th QT - Completed

Soccer:

El Modena 2, Orange Lutheran 2 - 45:00 2nd Half - Completed

Basketball:

Eisenhower 28, Mater Dei 93 - 02:00 4th QT - Completed

Basketball:

Santa Fe 65, Foothill 53 - 00:00 4th QT - Completed

Football:

Valencia/Valencia 35, San Clemente 41 - 00:00 4th QT - Completed

Football:

El Modena 21, Yorba Linda 28 - 00:00 4th QT - Completed

Football:

Lompoc 34, Corona del Mar 35 - 00:00 4th QT - Completed

Football:

Laguna Beach 27, Santa Ana 66 - 00:00 4th QT - Completed

Football:

Rancho Cucamonga 21, Mater Dei 48 - 07:10 4th QT - Completed