Search:
PAUL RODRIGUEZ , STAFF PHOTOGRAPHER
Brea Olinda's Austin Tamagno has been selected to the Register's All-County boys track and field team.

2015 Register All-County boys track & field team

CONTRIBUTING WRITER

The Register’s 2015All-County boys track and field team.

ALL-COUNTY TEAM

100: Brandon Douglas, Los Alamitos, Sr.; Scott Patton, Woodbridge, Sr.*; Quinten Pounds, Cypress, Sr.; Alex Young, Woodbridge, Jr.

200: Brandon Douglas, Los Alamitos, Sr.; Scott Patton, Woodbridge, Sr.; Gabe Warner, Woodbridge, Sr.*; Alex Young, Woodbridge, Jr.

400: Andrew Carty, Los Alamitos, Sr.; Paul Resong, Servite, Sr.*; Gabe Warner, Woodbridge, Sr.*

800: Connor Dunne, San Clemente, Jr.*; Thomas Heib, Los Alamitos, Jr.*; Austin Tamagno, Brea Olinda, Jr.

1,600: George Gleason, Huntington Beach, Sr.*; Jake Ogden, Dana Hills, Jr.*; Austin Tamagno, Brea Olinda, Jr.*

3,200: Andrew Burkhardt, JSerra, Jr.*; Mason Coppi, Dana Hills, Jr.*; George Gleason, Huntington Beach, Sr.; Collin Price, St. Margaret’s, Sr.*; Austin Tamagno, Brea Olinda, Jr.; Wesley Walsh, Canyon, Sr.*

110 HH: Grant Bayr, Dana Hills, Sr.; Cameron Hurd, Trabuco Hills, Jr.; Connor Meech, San Juan Hills, Sr.

300 IH: Dylan Atencio, Yorba Linda, Sr.*; Cameron Hurd, Trabuco Hills, Jr.*; Connor Meech, San Juan Hills, Sr.*; Cole Paton, Mission Viejo, Sr.*; Daniel Sun, Woodbridge, Jr.*

400 relay: Woodbridge*

1,600 relay: Trabuco Hills; Woodbridge*

High jump: AJ Beynon, Edison, Sr.*; Paris Davis, Santa Ana, Sr.*; Chance Kuehnel, Sage Hill, Jr.*; Sean Lee, Trabuco Hills, Fr.*; CJ McCord, Sage Hill, Sr.*; Quinten Pounds, Cypress, Sr.*

Long jump: Dakarai Barnett, Fountain Valley, Jr.; Jeremiah Harris, Orange Lutheran, Sr.; Michael Mitchell, Tesoro, Jr.*; Paul Romero, Dana Hills, Sr.*

Triple jump: Dakarai Barnett, Fountain Valley, Jr.; Chris Gonzalez, Garden Grove, Sr.; Blair Robinson, Kennedy, Sr.*

Pole vault: Chris Doerr, Trabuco Hills, Jr.*; Jett Gordon, Marina, Jr.*; Luke Newman, Trabuco Hills, Sr.; Preston O’Connell, Servite, Sr.; Landon Shank, Servite, Jr.*

Discus: Nick Coghill, Valencia, Sr.*; Malik McMorris, Mater Dei, Sr.*; Bronson Osborn, Esperanza, So.*; Cole Smith, Mission Viejo, Sr.*

Shot put: Nick Coghill, Valencia, Sr.*; Bronson Osborn, Esperanza, So.*; Malik McMorris, Mater Dei, Sr.*

*CIF-SS Masters qualifiers

(All names listed in alphabetical order; all running events in meters)

The Register’s All-County team is selected based on several factors, including an athlete’s performance in invitationals, league finals and postseason meets, with added significance given to the CIF-SS Finals, Masters Meet and CIF State Finals.

Related:

Boys track athlete of the year: Gabe Warner, Woodbridge

Boys track coach of the year: Aaron Craver, Woodbridge


See archived 'Sports' stories »
 


Other Varsity coverage:
Inland Empire
Search Players


Water Polo:

Foothill 5, Newport Harbor 7 - 00:00 4th QT - Completed

Football:

Santa Ana 14, Rancho Christian 52 - 01:01 4th QT - Completed

Football:

Calabasas 35, Capistrano Valley 14 - 00:00 4th QT - Completed

Football:

St. John Bosco 21, Mater Dei 14 - 00:33 2nd QT - Completed

Football:

Edison 44, La Mirada 24 - 00:00 4th QT - Completed

Football:

Burbank 21, Yorba Linda 31 - 00:00 4th QT - Completed

Soccer:

El Modena 2, Orange Lutheran 2 - 45:00 2nd Half - Completed

Basketball:

Eisenhower 28, Mater Dei 93 - 02:00 4th QT - Completed

Basketball:

Santa Fe 65, Foothill 53 - 00:00 4th QT - Completed

Football:

Valencia/Valencia 35, San Clemente 41 - 00:00 4th QT - Completed