Search:

CIF-SS girls basketball playoff divisions for 2016-17

STAFF REPORT

The divisions for the 2016-17 girls basketball playoffs.

GIRLS BASKETBALL

DIVISION 1AA
(44 schools, 41.5 automatic qualifiers)
Chaminade
Long Beach Poly
Troy
Alemany
Brea Olinda
Mater Dei
Vista Murrieta
Windward
Serra
Ventura
Sierra Canyon
Etiwanda
Santa Barbara
Oaks Christian
Lutheran/Orange
Harvard-Westlake
St. Anthony
West Torrance
Cajon
Valencia/Valencia
Centennial/Corona
North Torrance
Lakeside/Lake Elsinore
Norco
Redondo Union
Canyon/Canyon Country
Mark Keppel
Newbury Park
Roosevelt, Eleanor
Sonora
Millikan
Burroughs/Burbank
Great Oak
Foothill/Santa Ana
Los Alamitos
Crescenta Valley
Lynwood
Canyon/Anaheim
Woodbridge
Canyon Springs
St. Paul
Corona del Mar
Oak Hills
Chino Hills

DIVISION 1A
(33 schools, 28.5 automatic qualifiers)
Bishop Montgomery
El Dorado
Fairmont Prep
Valley View
Summit
Cantwell-Sacred Heart of Mary
North, J.W.
Mira Costa
South Hills
South Torrance
Huntington Beach
El Rancho
Esperanza
Agoura
Orangewood Academy
Buena
Patriot
Diamond Bar
Chino
La Canada
Hart
Antelope Valley
Cypress
King, Martin Luther
Tesoro
Westminster
Redlands East Valley
Kennedy
Edison
Yucaipa
Duarte
Victor Valley
Murrieta Valley

DIVISION 2AA
(33 schools, 26 automatic qualifiers)
Arroyo Valley
Colony
Eisenhower
Rosary Academy
Yorba Linda
Twentynine Palms
Ribet Academy
Santa Margarita
Temecula Valley
Bonita
Alta Loma
Arroyo Grande
Culver City
Temescal Canyon
Beckman, Arnold
Rowland
Barstow
El Segundo
JSerra Catholic
Tustin
Arcadia
San Gabriel
University
Upland
Chaparral
Walnut
St. Joseph/Lakewood
Downey
St. Monica Catholic
Lakewood
Dos Pueblos
Camarillo
Los Altos

DIVISION 2A
(38 schools, 23.5 automatic qualifiers)
Brentwood
Schurr
La Habra
Lawndale
Lompoc
Rio Mesa
Carter
Mission College Prep
Burbank
West Covina
Notre Dame Academy
Ocean View
Segerstrom
Leuzinger
Righetti
Mayfair
South Pasadena
Marlborough
Garden Grove
El Modena
Paloma Valley
Aliso Niguel
Marymount
Glendale
Ayala, Ruben
Palm Springs
Poly/Riverside
Fountain Valley
Torrance
Jordan
Covina
Rancho Cucamonga
Whittier
Cabrillo/Lompoc
Burroughs/Ridgecrest
Dana Hills
Warren
Murrieta Mesa

DIVISION 3AA
(40 schools, 20.5 automatic qualifiers)
Estancia
Peninsula
Cerritos
Flintridge Sacred Heart
Glendora
Thousand Oaks
Northwood
Heritage
Valencia/Placentia
Bishop Amat
Indio
El Toro
Diamond Ranch
West Ranch
Rancho Alamitos
Yucca Valley
Trabuco Hills
Pacifica/Garden Grove
Grand Terrace
San Clemente
Pacifica/Oxnard
Sultana
Serrano
Wilson/Long Beach
Gabrielino
Palos Verdes
Royal
Tahquitz
San Jacinto
Sunny Hills
Corona
Saugus
Elsinore
Compton
Rialto
Gahr
Orange
Moreno Valley
El Monte
Silverado

DIVISON 3A
(58 schools, 19.5 automatic qualifiers)
Perris
Redlands
Hemet
Miller, A.B.
Marina
Irvine
Los Osos
Price
Santiago/Corona
Golden Valley
Claremont
Katella
Moorpark
Oak Park
San Juan Hills
Viewpoint
Louisville
Adelanto
La Serna
Ramona
Beaumont
Temple City
Rancho Verde
Flintridge Prep
Don Lugo
Newport Harbor
La Salle
Chaffey
Wilson/Hacienda Heights
Paraclete
Villa Park
Montebello
St. Marys Academy
Muir
Hillcrest
South El Monte
San Luis Obispo
Sierra Vista
Calabasas
Shadow Hills
Cabrillo/Long Beach
Granite Hills
St. Lucys
Savanna
Fullerton
Bell Gardens
Centennial/Compton
Crossroads
Oxnard
Citrus Valley
Paso Robles
Laguna Beach
Bellflower
La Sierra
Charter Oak
Kaiser
Lancaster
Simi Valley

DIVISION 4AA
(44 schools, 20.5 automatic qualifiers)
Pasadena
Vista Del Lago
Campbell Hall
Whittier Christian
Jurupa Valley
Mission Viejo
Jurupa Hills
Atascadero
California
San Gorgonio
San Dimas
Westlake
St. Joseph/Santa Maria
Palmdale
Maranatha
Valley Christian/Cerritos
Santiago/Garden Grove
Pioneer Valley
Hawthorne
La Quinta/La Quinta
Santa Monica
Laguna Hills
Ontario
La Quinta/Westminster
Palm Desert
Bloomington Christian
Morningside
Oxford Academy
Godinez
Notre Dame/Sherman Oaks
Santa Fe
Village Christian
Arroyo
Buena Park
La Mirada
Cathedral City
Notre Dame/Riverside
Santa Ana Valley
Santa Maria
Nipomo
St. Bonaventure
Inglewood
Eastside
Norwalk

DIVISION 4A
(58 schools, 21 automatic qualifiers)
Knight, Pete
Apple Valley
Desert Hot Springs
Holy Martyrs
Western
Arlington
Fontana
Paramount
Morro Bay
Banning
Bolsa Grande
San Marino
Nogales
Citrus Hill
Templeton
Baldwin Park
Santa Clara
Immaculate Heart
Norte Vista
Pioneer
Monrovia
Alhambra
Bassett
Santa Ana
Channel Islands
Pomona
Montclair
Beverly Hills
Sage Hill
Highland
Rim of the World
Rancho Mirage
San Marcos
Los Amigos
Capistrano Valley
Magnolia
Providence/Burbank
Colton
Big Bear
Aquinas
Pacific
Whitney
Gladstone
Foothill Technology
Hesperia
Loma Linda Academy
Costa Mesa
Azusa
Santa Ynez
Mayfield
Saddleback Valley Christian
California Academy Math/Science
Quartz Hill
Rio Hondo Prep
Northview
Avalon
Santa Paula
Faith Baptist

DIVISION 5AA
(48 schools, 18.5 automatic qualifiers)
Indian Springs
La Reina
Loara
Buckley
Glenn
Rosemead
St. Margarets Episcopal
West Valley
Hoover
Heritage Christian
Rubidoux
Dominguez
Ganesha
Mountain View
Mesa Grande Academy
Webb
Westridge
Bishop Diego
Coachella Valley
St. Genevieve
Blair
Calvary Chapel/Santa Ana
Pilibos
University Prep
California Lutheran
Artesia
Anaheim
AGBU/Canoga Park
Calvary Chapel/Downey
San Bernardino
Workman
St. Monica Academy
Desert Mirage
Century
Hueneme
Littlerock
Crean Lutheran
Nordhoff
St. Bernard
St. Pius X - St. Matthias Academy
Poly/Pasadena
Bloomington
Orcutt Academy
Milken Community
Marshall
Malibu
Cate
Hesperia Christian

DIVISION 5A
(40 schools, 19 automatic qualifiers)
California Military
Carpinteria
Academy/Academic Excellence
Sherman Indian
The Archer School for Girls
Xavier Prep
Thacher
Saddleback
Bishop Conaty-Loretto
Shalhevet
La Puente
Executive Preparatory Academy
Mary Star of the Sea
Bellarmine-Jefferson
Garey
Ontario Christian
Desert Christian Academy
Woodcrest Christian
Pacifica Christian/Santa Monica
Riverside Prep
Silver Valley
Connelly, Cornelia
Capistrano Valley Christian
San Jacinto Valley Academy
Trinity Classical Academy
Holy Family
Lone Pine
Boron
Arrowhead Christian
Chadwick
AGBU/Pasadena
Villanova Prep
Wildwood
Pilgrim
Dunn
Le Lycee
Firebaugh
Highland Hall
Fillmore
Valley Christian/Santa Maria

DIVISION 6
(87 schools, 29 automatic qualifiers)
Crossroads Christian
California School/Deaf (CSDR)
Western Christian
Linfield Christian
Ramona Convent
Southlands Christian
Academy Careers & Exploration
Brethren Christian
Pacific Hills
Tarbut V Torah
San Gabriel Mission
Coast Union
Lucerne Valley
Coastal Christian
Sacred Heart of Jesus
Edgewood
Temecula Prep
Big Pine
Oakwood
Santa Clarita Christian
Desert Christian/Lancaster
Redlands Adventist
Apple Valley Christian
La Sierra Academy
Hamilton
Excelsior Charter
Nuview Bridge
Palm Valley
Cobalt Institute
Vasquez
Lycee International
Baker Valley
Rolling Hills Prep
Environmental Charter
Providence/Santa Barbara
Noli Indian
Calvary Murrieta
Carnegie/Riverside
Glendale Adventist
Cornerstone Chr./Wildomar
Riverside Cnty Ed Academy
San Gabriel Academy
Calvary Baptist
Einstein Academy (Albert)
Lennox Academy
Vistamar
Desert Chapel
Grace Brethren
Mammoth
Liberty Christian
Pomona Catholic
Mesrobian
Midland
Lancaster Baptist
Lee Vining
Lutheran/La Verne
Los Angeles Adventist
Joshua Springs
Yeshiva (YULA)
Newbury Park Adventist
Ojai Valley
Santa Rosa Academy
Eastside Christian
Waverly
Trona
Cuyama Valley
Shandon
Upland Christian Academy
Judson International
River Springs Charter/Temecula
New Roads
Hillcrest Chr./Thousand Oaks
Public Safety Academy
Bethel Christian/Lancaster
Lake Arrowhead Christian
Maricopa
Bethel Christian/Riverside
Mojave
Summit View-Westview
Southwestern Academy
Bethel Baptist
San Fernando Valley Academy
Alverno
de Toledo
Besant Hill
Trinity Christian
Immanuel Christian


See archived 'Sports' stories »
 


Other Varsity coverage:
Inland Empire
Search Players


Football:

Santa Ana 14, Rancho Christian 52 - 01:01 4th QT - Completed

Football:

Calabasas 35, Capistrano Valley 14 - 00:00 4th QT - Completed

Football:

St. John Bosco 21, Mater Dei 14 - 00:33 2nd QT - Completed

Football:

Edison 44, La Mirada 24 - 00:00 4th QT - Completed

Football:

Burbank 21, Yorba Linda 31 - 00:00 4th QT - Completed

Soccer:

El Modena 2, Orange Lutheran 2 - 45:00 2nd Half - Completed

Basketball:

Eisenhower 28, Mater Dei 93 - 02:00 4th QT - Completed

Basketball:

Santa Fe 65, Foothill 53 - 00:00 4th QT - Completed

Football:

Valencia/Valencia 35, San Clemente 41 - 00:00 4th QT - Completed

Football:

El Modena 21, Yorba Linda 28 - 00:00 4th QT - Completed