Search:

Update on second-round matchups, sites

STAFF WRITER

The CIF-SS football playoff game between Buena Park and Edison will be played at Orange Coast College on Friday.

Edison is the home team for the second-round contest.

The Chargers have often used the district stadium at Huntington Beach High for home home games. The Chargers have played plenty of home games at Orange Coast over the years, too.

All second-round games are scheduled for Friday at 7:30 p.m. Starting times could move to 7 p.m. if that is agreed upon by both participating schools and the change is approved by the CIF-SS office, which routinely green-lights such requests.

Many teams have on-campus stadiums. Among Friday’s Orange County second-round home teams that do not are Los Alamitos, which will play against Palos Verdes at Veterans Stadium in Long Beach; Katella, which plays against Twentynine Palms at Glover Stadium in Anaheim; and Godinez, which plays against Rancho Christian of Temecula at the stadium adjacent to Santa Ana Valley High; and Santa Margarita, which plays St. John Bosco at Saddleback College.

Coin flips sometimes are needed to determine home teams from the second round on. Among the Orange County teams that lost such a coin flip was San Clemente, which must travel to Menifee in the Inland Empire to play top-seeded Heritage in a Division 2 game.

Six of the eight teams in the Division 1 second round are in CalHiSports.com’s California top 25. State No. 4 Mission Viejo plays host to No. 5 Rancho Cucamonga on Friday. Both teams are 11-0.

CIF-SOUTHERN SECTION FOOTBALL PLAYOFFS

Second round (all games 7:30 p.m. unless noted)

Divsision 1: Mater Dei (11-0) at Vista Murrieta (9-2); Rancho Cucamonga (11-0) at Mission Viejo (11-0); St. John Bosco (9-2) vs. Santa Margarita (7-4) at Saddleback College

Division 2: San Clemente (8-3) at Heritage of Menifee (11-0); Redlands East Valley (9-2) at La Habra (7-4)

Division 3: Palos Verdes (7-4) vs. Los Alamitos (8-3) at Veterans Stadium; Buena Park (10-1) vs. Edison (10-1) at Orange Coast College

Division 4: Corona del Mar (10-1) at Colony of Ontario (8-3)

Division 5: Capistrano Valley (10-1) at Ventura (8-3)

Division 7: Norte Vista of Riverside (9-2) at St. Margaret’s (9-2); San Gorgonio (8-3) at Tustin (9-2)

Division 8: El Modena (10-1) at Rio Mesa of Oxnard (6-5); Yorba Linda (9-2) at Garden Grove (9-2), 7 p.m.

Division 9: Woodbridge (5-6) at Antelope Valley (9-2)

Division 10: Beckman (7-4) at Rubidoux (11-0)

Division 11: Twenty-nine Palms (8-3) vs. Katella (11-0) at Glover Stadium, 7 p.m.; Rancho Alamitos (7-4) at Valley View of Moreno Valley (7-4)

Division 12: Calvary Murrieta (9-2) at Segerstrom (10-1)

Division 13: Santa Ana (11-0) vs. Azusa (6-5) at Citrus College; Boron (8-3) at Laguna Beach (8-3); Rancho Christian of Temecula (9-2) vs. Godinez (7-4) at Santa Ana Valley High

Contact the writer: sfryer@scng.com


See archived 'Sports' stories »
 


SoCal Prep Legends
Search Players


Basketball:

Huntington Beach 59, Marina 35 - 00:00 4th QT - Completed

Basketball:

Huntington Beach 69, Marina 37 - 00:00 4th QT - Completed

Soccer:

Mater Dei 0, Santa Margarita 0 - 00:00 2nd Half - Completed

Basketball:

Newport Harbor 49, Fountain Valley 34 - 00:00 4th QT - Completed

Soccer:

Woodbridge 1, Corona del Mar 3 - 00:00 2nd Half - Completed

Soccer:

Sonora 0, Sunny Hills 2 - 00:00 2nd Half - Completed

Basketball:

Los Alamitos 53, Marina 35 - 08:00 4th QT - Completed

Soccer:

St. John Bosco 0, Santa Margarita 1 - 00:00 2nd Half - Completed

Soccer:

Newport Harbor 3, Los Alamitos 2 - 15:19 2nd Half - Completed

Soccer:

Santa Margarita 4, JSerra 1 - 00:00 2nd Half - Completed