Search:
KYUSUNG GONG, STAFF PHOTOGRAPHER
San Clemente's Lindsay Hung and teammates will be home against Viewpoint of Calabasas in the first round of the CIF-SS Division 1 girls tennis playoffs on Wednesday.

Three O.C. teams grab high seeds in tennis playoffs

STAFF WRITER

There were no real surprises when the CIF-Southern Section released its girls tennis playoff pairings on Monday afternoon.

Just as the polls have indicated the past several weeks, Corona del Mar received the No. 2 overall seed in the Division 1 bracket, Sage Hill garnered the No. 3 seed in Division 2 and Valencia was awarded the top overall seed in Division 3.

The Sea Kings (17-1) steadily climbed the rankings over the last month of the regular season, winning 13 consecutive matches since its loss to Peninsula, the division’s top-seeded squad and winners of the last two CIF team titles.

“We played a lot of tennis and were having matches Tuesday through Thursday the last couple weeks,” CdM coach Jamie Gresh said. “I felt our girls were gassed at the end of it, but we got through it and are better from it.”

If it hopes to have a rematch with Peninsula in the final, the Sea Kings will likely need to get past Newport Harbor or San Clemente – the county’s second and third ranked teams – in the quarterfinals.

“We’re going to take it one match at a time, but those are two strong teams,” Gresh added. “The depth in Orange County is pretty darn good this year.”

Sage Hill takes a 14-match winning streak into the Division 2 draw, with its only losses of the season coming against CdM and Newport Harbor in the first week of the season.

In Division 3, Valencia will try to capture its first team title since 2008. Mike McCall’s squad advanced to the final last season before dropping a 10-8 heartbreaker to Pasadena Poly.

The playoffs start with wild-card matches today, followed by first- and second-round matches on Wednesday and Friday. Quarterfinals will be next Monday and the semifinals are Nov. 11. The finals for every division will be held at The Claremont Club on Nov. 13.

* * *     * * *      * * *      * * *

GIRLS TENNIS PLAYOFFS

Division 1
Wild card round, Tuesday
A: La Quinta/LQ at Notre Dame/SO; B: Mater Dei at Westlake; C: Brentwood at Aliso Niguel; D: South Pasadena at Dos Pueblos.

First round, Wednesday
Winner A at Peninsula; Calabasas at Villa Park; La Canada at Northwood; Los Alamitos at JSerra; Fountain Valley at Dana Hills; Santa Barbara at Marlborough; University at Palm Desert; Winner B at Campbell Hall; Foothill at Mira Costa; Santa Margarita at San Marcos; Xavier Prep at San Marino; Winner C at Harvard-Westlake; Palm Springs at Newport Harbor; Viewpoint at San Clemente; Redondo at Oaks Christian; Winner D at Corona del Mar.

Division 2
Wild card round, Tuesday
A: Santiago/Corona at Oxford Academy; B: Vista Murrieta at Burbank; C: Fullerton at Trabuco Hills; D: Burroughs/Burbank at Atascadero; E: Calvary Chapel/SA at Hart; F: Carpinteria at Crescenta Valley; G: South Hills at Simi Valley; H: St. Joseph/SM at La Reina.

First round, Wednesday
Winner A at Valencia; San Luis Obispo at Glendora; Estancia at San Juan Hills; Winner B at Troy; Winner C at Cate; St. Margaret’s at Oak Park; Centennial/Corona at Santa Monica; Winner D at Murrieta Valley; Winner E at Sage Hill; Camarillo at Ayala; Beverly Hills at Temecula Valley; Winner F at Arroyo Grande; Winner G at Laguna Beach; Mission Viejo at King, M.L.; West Ranch at Sunny Hills; Winner H at Arcadia.

Division 3
Wild card round, Tuesday
A: Citrus Valley at Cabrillo/Lompoc; B: Poly/Pasadena at Charter Oak; C: Millikan at Bellflower; D: Hueneme at Redland East Valley

First round, Wednesday
Winner A at Valencia/Placentia; Chino at Pacifica/Oxnard; Lakewood at Cerritos; Lynwood at Chadwick; Buckley at Poly/LB; Brea Olinda at Orcutt Academy; Mayfair at Warren; Winner B at Yucaipa; Winner C at Rio Mesa; Pacifica/Garden Grove at Walnut; Lompoc at Yorba Linda; Milken Community at Redlands; Norwalk at Cypress; Downey at Wilson/LB; Mayfield at Oakwood; Winner D at Santa Ynez.

Division 4
Wild card round, Tuesday
A: Schurr at Bishop Amat; B: Palmdale at Aquinas; C: Linfield Christian at Arlington; D: San Dimas at Marshall; E: Bolsa Grande at St. Joseph/Lkwd; F: Santa Fe at North, J.W.; G: Etiwanda at Burroughs/R; H: La Salle at Rosemead; I: Highland at Mark Keppel; J: Chaminade at Torrance; K: Oak Hills at Summit.

First round, Wednesday
Winner A at South Torrance; La Quinta/W at Rowland; California at Arroyo; Winner B at Los Osos; Lancaster at Serrano; Winner C at Kaiser; Winner D at Flintridge Sac Hrt; Winner E at Alhambra; Immaculate Heart at West Torrance; Winner F at Notre Dame/R; Winner G at Quartz Hill; Winner H at Garden Grove; Winner I at Bish Montgomery; St. Lucy’s at Wilson/HH; Winner J at La Serna; Winner K at Poly/Riverside.

Division 5
Wild card round, Tuesday
A: Heritage at Beaumont; B: Villanova at San Gorgonio; C: Edgewood at Montclair; D: Twentynine Palms at Temescal Canyon; E: Arroyo Valley at La Puente; F: Duarte at Fairmont Prep; G: La Sierra at Silverado; H: Santa Paula at Westminster; I: Shadow Hills at Azusa; J: Ontario at Yucca Valley; L: Orange at Hemet; L: Savanna at Norte Vista.

First round, Wednesday
Winner A at Maranatha; Rubidoux at Rancho Mirage; Winner B at Segerstrom; Winner C at Gladstone; Winner D at Ramona; Winner E at Foothill Tech; Barstow at San Jacinto; Winner F at Magnolia; Winner G at Alta Loma; Katella at Elsinore; Winner H at Garey; Winner I at Rim of the World; Winner J at Webb; Whittier Chr at Vista Del Lago; Winner K at Granite Hills; Winner L at Thacher.



See archived 'Sports' stories »
 


Other Varsity coverage:
Inland Empire
Search Players


Football:

Santa Ana 14, Rancho Christian 52 - 01:01 4th QT - Completed

Football:

Calabasas 35, Capistrano Valley 14 - 00:00 4th QT - Completed

Football:

St. John Bosco 21, Mater Dei 14 - 00:33 2nd QT - Completed

Football:

Edison 44, La Mirada 24 - 00:00 4th QT - Completed

Football:

Burbank 21, Yorba Linda 31 - 00:00 4th QT - Completed

Soccer:

El Modena 2, Orange Lutheran 2 - 45:00 2nd Half - Completed

Basketball:

Eisenhower 28, Mater Dei 93 - 02:00 4th QT - Completed

Basketball:

Santa Fe 65, Foothill 53 - 00:00 4th QT - Completed

Football:

Valencia/Valencia 35, San Clemente 41 - 00:00 4th QT - Completed

Football:

El Modena 21, Yorba Linda 28 - 00:00 4th QT - Completed