Search:

CIF swim: Division 1, Division 2 championship leaderboards

May 14th, 2016, 10:32 pm ·

· posted by DAN ALBANO

Santa Margarita's winning 400 relay from the Division 1 finals, from left, of Mackenzie Degn, Emily BoggessIsabela Patino and Samabtha Shelton helps lead the leaderboard from Saturday:

BOYS SWIMMING

CIF-SS Diving

Top-6 state meet qualifiers

1. Young (CL) 353.55; 2. Fielding (Mara) 346.90; 3. Pennock (GreatOak) 294.70; 4. Robinson (Beck) 290.85; 5. Winkler (ET) 277.60; 6. LaBella (DH) 261.25

CIF-SS Division 1 Finals

At Riverside City College

   Team results – 1. Loyola 369.5; 2. Dana Hills 252.5; 3. Santa Margarita 242; others: 4. Northwood 163.5; 5. HB 151.5; others: 7. Uni 128; 8. CdM 109;

   200-yard medley relay – 1. Loy 1:32.04; 2. DH 1:32.66; 3. CdM 1:34.00; 4. SM 1:34.52; 5. Sau 1:34.53; 6. HW 1:34.67; 7. Val/v 1:35.33; 8 Esp 1:36.76; Uni DQ; 10. Ed 1:35.49; 11. Nor 1:35.56

   200 free – 1. Shoults (SM) 1:33.26 – new national high school record, old national record Maxime Rooney (Granada, CA.) 1:33.70 May 14, 2016; 2. Kao (DH) 1:37.95; 3 Ellery (Val/V) 1:38.93; 4 Velikov (DP) 1:39.37;  5. Hitchens (Nor) 1:39.69; 6. Lastelic (Mar) 1:39.96; 7. Morizono (SM) 1:39.99; 8. Osowski (Hart) 1:40.15; 9. Crocker (HB) 1:40.57; others: 10. Ingram (Foot) 1:40.96

   200 IM – 1. S. Lee (Loy) 1:48.15; 2t. T Pellini (DH) 1:50.16; 2t. Prolo (SC) 1:50.16; 4t. Munoz (Nor) 1:51.11; 4t. Z Nelson (Edi) 1:51.11; 6. D Yos (OL) 1:51.44; 7. Liu (Crespi)  1:51.93; 8. Cheng (Tes) 1:52.11; 9. C. Lee (Loy) 1:52.64; 10. Kim (loy)  1:51.98

   50 free – 1. Hockenbury (MD) 20.47; 2. Minano (ND/SO) 20.60; 3. Farmer (NH) 20.80; 4. Cavano (HB) 20.99; 5t. Wojciechowski (HB) 21.03; 5t.Sung (Loy) 21.03; 7. Dai (Val/V) 21.07; 8. Olson (Sau) 21.15; 9. Williams (DH) 21.55; 10. Burleigh (Buena) 21.02

   100 fly – 1. Ellery (Val) 48.32; 2. S Lee (Loy) 48.53; 3. Kim (Tes) 49.03; 4. C Lee (Loy) 49.24; 5. Knoell (Uni) 49.33; 6. Bell (Loy) 49.67; 7. Kim (Loy) 50.22; 8. Munoz (Nor) 50.45; 9. Archer (CdM) 50.48

   100 free – 1. Nguyen (FV) 44.58; 2. Sung (Loy) 44.79; 3. Hockenbury (MD) 45.26; 4. Osowski (hart) 45.35; 5. Dai (Val/V) 45.66; 6. Wojciechowski (HB) 45.69; 7. Farmer (NH) 45.80; 8. Hitchens (Nor) 45.83; 9. Minano (ND/SO) 46.38

   500 free – 1. Shoults (SM) 4:12.87 – new national high school record, old record Jack Conger 4:13.87 2013; 2. Kao (DH) 4:26.12; 3. Horvath (Uni) 4:26.48; 4. Lastelic (Mar) 4:29.77; 5. Morizono (SM) 4:31.47; 6. Bramm (Edi) 4:31.64; 7. Forker (DH) 4:35.66; 8. Brune (SM) 4:35.77; 9. Ingram (Foot) 4:46.07

   200 free relay – 1. HB (Crocker, Cavano. Brehm, Wojciechowski) 1:23.23; 2. Loy 1:23.68; 3. Val 1:25.72; 4. CdM 1:25.99; 5. DH 1:26.03; 6. SM 1:26.04; 7. Nor 1:26.30; 8. Foot 1:26.71; 9, LosAl 1:28.21

   Leadoff: Shoults (SM) 20.78

   100 back – 1. Nguyen (FV) 48.94; 2. Knoell (Uni) 49.47; 3. Kim (Tes) 50.18; 4. Archer (CdM) 50.33; 5. Messer (Uni) 50.37; 6. Tu (SM) 50.71; 7. Jo (Loy) 50.78; 8. Bell (Loy) 50.98; 9. Liu (Cres) 51.42

   100 breast – 1. Olson (Sau) 55.33; 2. Hsing (HW) 55.64; 3. Prolo (SC) 55.71; 4. Z Nelson (Edi) 56.45; others: 7. Qu (SM) 57.27; 8. M Dalija (Edi) 57.54

   400 free relay – 1. Loy 3:02.63; 2. HB 3:03.16; 3. DH 3:03.83; 4. SM 3:03.87; others: 5 Nor 3:06.02; 7. NH 3:08.54; 8. Uni 3:09.20; 9. LosAl 3:12.97

 

GIRLS SWIMMING

CIF-SS Diving

Top-6 state meet qualifiers

1. B Thai (Alham) 295.80; 2. Stocker (ET) 270.55; 3. Tam (Whit) 260.00; 4. Fowler (DH) 254.45; 5. Irwin (PasaPoly) 251.70; 6. Bowen (DH) 246.00

CIF-SS Division 1 Finals

At Riverside City College

   Team results – 1. Santa Margarita 309; 2. Woodbridge 271.5; 3. Tesoro 197; others: 5. Edison 150; 6. Mater Dei 143; 8 Marina 137; 8. LosAl 132

   200-yard medley relay – 1. Wood 1:44.71; 2. MD 1:44.75; 3. Ven 1:46.36; 4. Val/V 1:46.80; 5. SanMarcos 1:46.97; 6. SM 1:47.45; 7. Edi 1:47.55; 8. Uni 1:48.95; FV DQ; 10. Foot 1:47.59

   200 free – 1. Shelton (SM) 1:45.06; 2. Krolikowski (Wood) 1:45.96; 3. Rettberg (LosAl) 1:50.42; 4. gray (Tes) 1:50.44; 5. Wright (Irv) 1:50.81; 6. Schultz (Har) 1:51.46; 7. Su (MD) 1:52.59; 8. Morici (WestRan) 1:52.75; 9. Campbell (Flint) 1:53.23; 10. Smith (SanMar) 1:52.25; 11. Le (Edi) 1:52.26

   200 IM – 1. Deleske (Edi) 1:59.53; 2. Neely(Can/C) 2:00.38; 3. Mykkanen (Foot) 2:00.86; 4. glavinovich (JS) 2:00.93; 5. J Epps (Tes) 2:00.96; 6. Lexvold (uni) 2:01.86; 7. Choi (Wood) 2:02.37; 8. Okubo (Wood) 2:03.46; 9. Odgers (SM) 2:03.83; 10. Farrow (FV) 2:04.60;

   50 free – 1. Wagner (Ale) 22.84; 2. Degn (SM) 22.95; 3 Wolf (Val/v) 23.31; 4. M Simmons (OL) 23.75; 5. Hoffmann (SM) 23.81; 6. Rouse (LosAl) 23.93; 7. Lin (CdM) 23.98; 8. Chang (Wood) 24.09; Hauschild DQ; 10. Harris (Mar) 23.91

   100 fly –1. Shelton (SM) 53.72; 2. S Matsushima (Mar) 54.25; 3. Chang (Wood) 54.70; 4. Wong (HW) 53.30; 5. Harris (Mar) 55.61; 6. J Epps (Tes)_ 56.09; 7.Farrow (FV) 56.31; 8. Weber (Ros) 56.58; 9. Clark (Vent)  56.97; 10. Ffelix (CV) 56.61

   100 free -- 1. Wagner (Ale) 49.67; 2. A Spitz (NH) 49.77; 3. Degn (SM) 49.91; 4. Harrison (Vent) 50.67; 5. Hauschild (SanMar) 50.82; 6. Light (MD) 51.19; 7. gray (Wood  51.35; 8. T Matsushima (Mar) 51.43; 9. Maxson (Foot) 52.36; 10. McCance (Wood) 52.05; 11. Le (Edi) 52.06

   500 free – 1. Krolikowski (Wood) 4:47.54; 2. glavinovich (JS) 4:48.30; 3. Su (MD) 4:52.26; 4. Erickson (FV) 4:53.77; 5. DuPuis (SC) 4:55.93; 6. Boggess (SM) 4:57.17; 7. Schultz (Hart) 4:57.55; 8. Rettberg (LosAl) 4:58.52; 9. Brotherton (Tes) 5:01.06; 10. Wright (Irv) 4:53.34

   200 free relay – 1. SM 1:34.02; 2. Val/v 1:35.30; 3. SanMarcos 1:35.78; 4. Tes 1:36.60; 5. Wood 1:36.90; 6. Uni 1:37.62; 7. HW 1:37.63; 8 Mar 1:37.67; FV DQ

   100 back – 1. Mykkanen (Foot) 54.19; 2. Lexvold (Uni) 54.38; 3. Light (MD) 54.63; 4. A Spitz (NH) 55.39; 5. Okubo (Wood) 55.58; 6. Hwang (Tes) 57.02; 7. Campbell (Flint) 57.21  8. T. Matsushima (Mar) 57.60; 9. Ninness (SanMarcos) 57.77; 10. S. Matsushima (Mar) 56.60

   100 breast – 1. Wong (Val) 1:02.30; 2. Harrison (Vent) 1:02.63; 4. Neely (Can) 1:02.81; 4. Deleske (Edi) 1:02.96; 5. Odgers (SM) 1:03.43; 6. gonik (Nor) 1:04.94; 7. Choi (Wood) 1:04.96; 8. Lee (Irv) 1:05.84; 9. Kluck (edi) 1:06.18

   400 free relay—1. SM 3:24.38; 2. Wood 3:26.82; others: 4. Tes 3:29.00; 5. Edi 3:29.42; 6. Mar 3:29.46; 7. LosAl 3:30.56; 8. MD 3:31.80

BOYS SWIMMING

CIF-SS Division 2 Finals

At Riverside City College

Winners, O.C. top finishers

   Team results: 1. Damien 258; 2. Los Osos 141; 3. Mission Viejo 137; 4t. Aliso Niguel 126; 4t. Laguna Beach 126; others: 7t. El Toro 119; 12. Sunny Hills 98

   200-yard medley relay – 1. Damien 1:34.63; others: 3. AN 1:36.19; 4. MV 1:36.40; 11. Brea 1:38.80;

   200 free  – 1. Julian (Glendale) 1:36.21; 2. Tenney (ChinoH) 1:39.44; others: 3. M Hales (LaHi) 1:40.13; 6. Kao (SH) 1:42.38; 7. Chao (CL) 1:42.48; 12. J Leighton (ET) 1:43.54; 16. Bass (ET) 1:44.54

   200 IM – 1. Chua (MV) 1:50.76; 2. Karkoska (LB) 1:51.11; others: 9. Marilley (MV) 1:56.76; 13. McKendry (AN) 1:57.83; 15. Frausto (Troy) 1:58.09; 18. McElroy (SJH) 2:01.13

   50 free – 1. Chong (Arc) 20.59; others: 3. Wilde (ET) 21.23; 8. Slusiewicz (AN) 21.44; 9, Slope (SH) 21.53; 12. Ure (AN) 21.68;

   100 fly – 1. Julian (Glendale) 47.88; others: 4. Koustik (CC) 49.96; 6. Slusiewicz (AN) 50.70; 7. Pang (AN) 50.75; 9. Frausto (Troy) 52.07; 16. Harary (Brea) 52.62; 18. Bass (ET) 52.84

   100 free – 1. Blevins-Boor (Son) 45.60; others: 3. Morgan (LB) 45.96; 7. J Leighton (ET) 47.33; 14. Renner (LB) 48.07; 16. Slope (SH) 48.54;

   500 free – 1. Tenney (ChinoH) 4:28.86; 2. M Hales (LaHi) 4:30.79; 3. Chao (CL) 4:33.43; 9. Kao (SH) 4:42.42; 12. Miura (Troy) 4:41.16; 13. Hollis (MV) 4:41.24; 16. C Hales (LaHi) 4:46.80;

   200 free relay – 1. ET (J Leighton, Nelson, A Leighton, Wilde) 1:25.79; others: SH 1:27.54; 7. LB  1:27.82; 11. AN 1:27.71;

   100 back –1. Chong (Arc) 49.69; others 3. Blevins-Boor (Son) 50.39; 8. Marilley (MV) 52.63; 12. Pang (AN) 52.99;

   100 breast – 1. Chua (MV) 56.76; others: 4. Koustik (CC) 57.49; 6, Quan (Can) 58.14; 7. Karkoska (LB) 58.26; 9, Morgan (LB) 58.91

   400 free relay – 1. Damien 3:07.31; others: 6. LB 3:11.28; 7. MV 3:12.07; 8. SH 3:14.81; 13. AN 3:14.29; 14. LaHi 3:14.58

 

GIRLS SWIMMING

CIF-SS Division 2 Finals

At Riverside City College

Winners, O.C. top finishers

  Team results: 1. Crean Lutheran 308; 2. Glendora 295; 3. Redlands East Valley 187; others: 10. Aliso Niguel 107.5; 14. Sonora 81; 16. Laguna Beach 71

   200-yard medley relay – 1. CL (Eastin, Taylor, Jorgenson, Young) 1:44.63; others: 9. AN 1:49.38; 13. Son 1:50.27; 15. LB 1:52.40;

   200 free – Liu (Aya) 1:45.89 – new Div. 2 record, old record Ault (Son) 1:46.07 2015; others: 5. Tseng (SH) 1:50.34; 6. Kampfer (SH) 1:51.23; 11. Gong (AN) 1:52.33; 12. Harper (Son) 1:53.82; 15. Fimbres (Son) 1:54.80; 16. Nassif (LaHi) 1:54.97

   200 IM – 1. Margett (Glendora) 1:59.79; others: 6. Martinez (CL) 2:04.84; 9. Taylor (CL) 2:08.95; 16. Brown (AN) 2:10.49; 17. Cho (Brea) 2:12.99

   50 free – 1. Garcia (CL) 22.99; others: 2. Fisch (MLK) 23.01; others: 6. Jorgenson (CL) 24.10; 16t. Slivkoff (AN) 24.97; 16t. Parenteau (ET) 24.97

   100 fly – 1. Margett (Glendora) 52.73; 2. Eastin (CL) 54.12; others: 4. Preciado (Son) 55.29; 15. Karkoska (LB) 57.33;

   100 free – 1. Liu (Aya) 49.26 – new Div 2 record, old record Liu (Aya) 49.60 2016p; 2. Garcia (CL) 49.98; others: 17. Slivkoff (AN) 53.93

   500 free – 1. Kampfer (CL) 4:49.89; 2. Tseng (SH) 4:51.27; others: 6. Harper (Son) 4:58.41; 9. Brown (AN) 5:08.51; 11. Nassif (LaHi) 5:01.39; 12. Fimbres (Son) 5:03.61;

   200 free relay – 1. Aya 1:35.26 – new Div. 2 record, old record Glendora 1:35.98 2016p; others: 3. CL 1:35.90; 12. SJH 1:40.54; 15. LaHi 1:41.45; 16. LB 1:41.93; 17. AN 1:42.79; 18. Son 1:42.98;

   100 back – 1. Eastin (CL) 54.34; others: 7. Karkoska (LB) 57.13; 10. Gong (AN) 57.11; 14. Dix (LB) 58.31; 16. Stacer (LB) 58.42

   100 breast – 1. Lloyd (DB) 1:02.80; others: 5. Martinez (CL) 1:04.07; 6. Taylor (CL) 1:05.19; 8. Feng (AN) 1:05.45; 9. Preciado (Son) 1:05.80; 10. Bernhardt (LaHi) 1:06.65; 13. Andarza (CL) 1:07.04

   400 free relay – 1. CresVly 3:25.91; others: 6. CL 3:28.15; 11. AN 3:37.51; 13. LB 3:37.65; 18. Son 3:43.57


 


Other Varsity coverage:
Inland Empire
Search Players


Football:

Trabuco Hills 68, Corona del Mar 2 - 00:00 4th QT - Completed

Football:

San Juan Hills 24, Great Oak 21 - 00:00 1OT QT - Completed

Football:

Cypress 7, Capistrano Valley 30 - 00:00 4th QT - Completed

Football:

Yorba Linda 21, El Modena 42 - 03:21 4th QT - Completed

Football:

Mission Viejo 49, El Toro 14 - 09:33 4th QT - Completed

Football:

Beckman 7, Westminster 41 - 00:00 4th QT - Completed

Football:

Notre Dame of Riverside 17, Tesoro 13 - 02:00 3rd QT - Completed

Football:

Troy 46, Irvine 0 - 12:00 3rd QT - Completed

Football:

Dana Hills 0, Fullerton 22 - 12:00 2nd QT - Completed

Football:

Adelanto 0, University 29 - 11:46 4th QT - Completed