Search:

CIF swim: Division 2 prelim results

May 15th, 2015, 11:06 pm ·

· posted by DAN ALBANO

BOYS SWIMMING

CIF-SS Division 2 Prelims

At Riverside City College

Top-9 advance to Saturday’s 10 a.m. finals

   200-yard medley relay –1. REV 1:35.01; 2. LB 1:35.08; others: 11. Brea 1:38.48; 14. AN 1:38.85; 17. SH 1:40.09; 18. ET 1:40.46

   200 free – 1. Shore (Sant/Cor) 1:41.06; others: 3. M. Hales (LaHi) 1:42.35; 8. Chao (CL) 1:43.96; 10. Quan (Can) 1:44.38; 11. Lamar (Son) 1:44.40; 16. Kao (SH) 1:45.05; 17. Bass (ET) 1:45.75

   200 IM – 1. Juliusson (LB) 1:48.64; others: 3. Karkoska (LB) 1:52.18; 7. Morgan (LB) 1:55.13; 15. Koustik (CC) 1:58.46; 17. McElroy (SJH) 1:58.57; 18. Frausto (Troy) 1:58.85

   50 free – 1. Chong (Arca) 21.29; others: 3. Wilde (ET) 21.49; 6. Hadden (CC) 21.61; 12. Baldridge (LB) 21.85; 15. Slope (SH) 22.01; 18t. DeWeese (Son) 22.19

   50 free swim-off: DeWeese  (Son) 21.94

   100 fly – 1. Lopez (SanMarino) 49.71; 2. Chua (MV) 50.46; others: 10. Pabalan (Brea) 51.91; 12. Kao (SH) 52.35; 14. Pang (AN) 52.43; 17. Cobian (AN) 52.74; 18. Frausto (Troy) 52.79

   100 free – 1. Jones (VistaMur) 46.61; others: 4. Blevins-Boor (Son) 46.99; 5. Hadden (CC) 47.19; 13. Nguyen (SJH) 47.91;

   500 free – 1. Bell (LC) 4:32.15; 2. M. Hales (LaHi) 4:35.18; others: 4. Lamar (Son) 4:36.68; 5. Chao (CL) 4:37.08;

   200 free relay – 1. Santiago/C 1:26.72; others: 7. ET 1:28.69; 8. LB 1:28.81; 10. CC 1:29.86; 12. MV 1:30.34; 16. LaHi 1:30.77; 18t. Brea 1:31.03;

   100 back – 1. McArthur (Lake) 49.02; 2. Juliusson (LB) 50.37; 10. Pabalan (Brea) 52.92; 16. Blevins-Boor (Son) 53.62; 17. Pang (AN) 53.76

   100 breast – 1. Karkoska (LB) 57.78; 2. Morgan (LB) 57.90; others: 7. Chua (MV) 58.78; 9. Quon (Can) 59.14; 12. Nguyen (SJH) 59.32; 14. Koustik (CC) 59.49;

   400 free relay – 1. LB 3:08.03; others: 10. LaHi 3:16.24; 12. MV 3:16.99; 16. Son 3:17.75; 18. Brea 3:18.02

 

GIRLS SWIMMING

CIF-SS Division 2 Prelims

At Riverside City College

Top-9 advance to Saturday’s 10 a.m. finals

   200-yard medley relay –1. Glendora 1:47.32; others: 3. CL 1:47.88; 10. Son 1:51.58; 12. AN 1:52.22; 17. LB 1:53.76

   200 free – 1. Sanchez (Glen) 1:49.63; 2. Ault (Son) 1:50.11; 10. Guy (MV) 1:53.82; 14. Brown (AN) 1:56.79; 15. Nassif (LaHi) 1:56.83

   200 IM – 1. El. Eastin (CL) 2:01.37; 2. Tseng (SH) 2:05.40; 13. Stacer (Son) 2:09.35; 14. Taylor (CL) 2:09.47;

   50 free – 1. E. Garcia (CL) 23.25; others: 7. Jorgenson (CL) 24.26; 14. Lillie (Troy) 24.88

   100 fly – 1. Sanchez (Glen) 54.56; 2. Margett (Glen) 54.86; 3. Em. Eastin (CL) 55.44; others: 5. Karkoska (LB) 56.70; 14. Young (CL) 58.26;

   100 free – 1. E. Garcia (CL) 50.60; others: 6. Jorgenson (CL) 52.46; 12. Lillie (Troy) 53.47; 13. Guy (MV) 53.64;

   500 free – 1. Ault (Son) 4:53.54; others: 4. Tseng (SH) 4:57.45; 8. Brown (AN) 5:06.51; 9. Nassif (LaHi) 5:07.27; 13. Bretz (ED) 5:10.19; 14. Garcia (CL) 5:10.35; 16. Harper (Son) 5:12.36;

   200 free relay – 1. Glend  1:37.35; 2. CL 1:37.67; others: 14. Troy 1:42.44; 16. AN 1:42.63

   100 back – 1. Em. Eastin (CL) 54.97; others: 6. Gong (AN) 57.84; 7. Karkoska (LB) 57.87; 9. Stacer (Son) 58.29; 13. Young (CL) 59.30;

   100 breast – 1. El. Eastin (CL) 1:03.28; others: 6. Feng (AN) 1:05.40; 12. Taylor (CL) 1:06.95; 13. Andarza (CL) 1:07.28; 15. Bernhardt (LaHi) 1:08.06;

   400 free relay – 1. CL 3:31.68; others: 5. Son 3:35.38; 12. AN 3:42.21; 17. Troy 3:44.60

   Leadoff: Ault (Son) 50.82

 

SCHEDULE

Saturday

At Riverside City College

CIF-SS Division 1 finals – 5 p.m.

CIF-SS Division 2 finals – 10 a.m.

Combined diving finals – 1:30 p.m. (6-dives)


 


Other Varsity coverage:
Inland Empire
Search Players


Football:

Santa Ana 14, Rancho Christian 52 - 01:01 4th QT - Completed

Football:

Calabasas 35, Capistrano Valley 14 - 00:00 4th QT - Completed

Football:

St. John Bosco 21, Mater Dei 14 - 00:33 2nd QT - Completed

Football:

Edison 44, La Mirada 24 - 00:00 4th QT - Completed

Football:

Burbank 21, Yorba Linda 31 - 00:00 4th QT - Completed

Soccer:

El Modena 2, Orange Lutheran 2 - 45:00 2nd Half - Completed

Basketball:

Eisenhower 28, Mater Dei 93 - 02:00 4th QT - Completed

Basketball:

Santa Fe 65, Foothill 53 - 00:00 4th QT - Completed

Football:

Valencia/Valencia 35, San Clemente 41 - 00:00 4th QT - Completed

Football:

El Modena 21, Yorba Linda 28 - 00:00 4th QT - Completed