Search:

CIF State Cross Country boys and girls results

CONTRIBUTING WRITER

The boys and girls results from the CIF State Cross Country Championships on Saturday in Fresno.

CIF STATE CHAMPIONSHIPS

At Woodward Park, Fresno; 5,000-meter course

BOYS

Division 1

Team results: 1. Great Oak 66; 2. Dana Hills 102; 3. Roosevelt; 4. Bellarmine 142; 5. Madera South 218; Also: 7. Valencia 250

Individual results: 1. Grijalva, Armijo, 14:50; 2. Vernau, Davis, 14:56; 3. Beaudoin-Rosse, Bellarmine, 15:09; 4. Hazell, El Camino Real, 15:10; 5. Comeaux, Redondo Union, 15:14; 6. Fountain, Great Oak, 15:20; 7. Holland, Jesuit, 15:27; 8. Ricketts, Arroyo Grande, 15:29; 9. Braganza, Dougherty Valley, 15;30; 10. Korgan, Great Oak, 15:30

Division 2

Team results: 1. Claremont 97; 2. Loyola 107; 3. West Ranch 140; 4. Dublin 159; 5. Mira Costa 192; Also: 9. Mission Viejo 240

Individual results: 1. Bishop, Claremont, 15:14; 2. Llorin, Mira Costa, 15:15; 3. Boone, Mt. Carmel, 15:17; 4. Khan, Ayala, 15;22; 5. Mazzanti, Santa Rosa, 15:24; 6. Surapaneni, Dublin, 15:25; 7. Ritter, Granite Bay, 15:27; 8. Court, Mira Costa, 15:30; 9. Renken, Claremont, 15:31; 10. Arnold, West Ranch, 15:32

Division 3

Team results: 1. Cathedral Catholic 82; 2. West Torrance 125; 3. Campolindo 138; 4. Baldwin Park 168; 5. La Costa Canyon 186; 6. Brea Olinda 191

Individual results: 1. Gonzalez, Rubidoux, 15:03; 2. Anderson, Redwood, 15:05; 3. Martinez de Pinillos, Cathedral Catholic, 15:07; 4. Silva, Fresno, 15:09; 5. Corcoran, St. John Bosco, 15:18; 6. De Julio, Vista Del Lago, 15:19; 7. Skoy, Shasta, 15:20; 8. Bix, West Torrance, 15;23; 9. Benitez, Serra, 15:23; 10. Ramos, Rubidoux, 15:26

Division 4

Team results: 1. Foothill Technology 28; 2. Sage Creek 100; 3. JSerra 162; 4. Oaks Christian 195; 5. Crean Lutheran 206

Individual results: 1. Bolger, San Luis Obispo, 14:57; 2. Rodriguez, Foothill Technology, 15:29; 3. Garcia, Salesian, 15:33; 4. Cutter, Hercules, 15:39; 5. Grover, JSerra, 15:40; 6. O’Neill, Arcata, 15:42; 7. Ayala, Coalinga, 15:50; 8. Pick, Foothill Technology, 15:52; 9. Robinett, Oaks Christian, 15:54; 10. Kabbara, San Rafael, 15:55

Division 5

Team results: 1. Desert Christian 70; 2. Flintridge Prep 103; 3. Valley Christian 134; 4. Lick Wilmerding 180; 5. SF University 213; Also: 10. St. Margaret’s 271

Individual results: 1. Teare, St. Joseph Notre Dame, 14:58; 2. Pattinelli, Flintridge Prep, 15:39; 3. Schulz, El Molino, 15:39; 4. Mitchell, Desert Christian, 15:43; 5. Bradford, Woodcrest Christian, 15:44; 6. Monroy, Maranatha Christian, 15:46; 7. Lange, Nueva, 15:48; 8. Biehl, Desert Christian, 15:49; 9. Laidlaw, Lick Wilmerding, 15:55; 10. Horwitz, Stuart Hall, 16:00

GIRLS

Division 1

Team results: 1. Great Oak 47; 2. Davis 67; 3. Buchanan 139; 4. Arcadia 181; 5. Dana Hills 193; Also: 10. El Toro 307

Individual results: 1. O’Keeffe, Davis, 17:28; 2. Peurifoy, ML King, 17:29; 3. Rice, Great Oak, 17:32; 4. Smith, Buchanan, 17:35; 5. Castiglioni, Davis, 17:35; 6. Lowe, Buchanan, 17:35; 7. Tobin, El Toro, 17:41; 8. Mandel, Great Oak, 17:43; 9. Virtue, Burroughs, 17:48; 10. Arriaga, Walnut, 17:49

Division 2

Team results: 1. Claremont 104; 2. Saugus 147; 3. Canyon 155; 4. St. Francis 176; 5. Monte Vista 185; Also: 10. Capistrano Valley 242

Individual results: 1. Chittenden, Mira Costa, 17:25; 2. Adler, Northwood, 17:26; 3. Leonard, Canyon, 17:26; 4. Beitia, Granite Bay, 17:30; 5. Castillo, Saugus, 17:34; 6. Almanza, Channel Islands, 17:40; 7. Corda, Monte Vista, 17:43; 8. Thompson; Saugus, 17:44; 9. Schroeder, San Marcos, 17:46; 10. Fauria, St. Francis, 17:49

Division 3

Team results: 1. Palos Verdes 75; 2. Esperanza 156; 3. Aptos 156; 4. La Costa Canyon 168; 5. Cathedral Catholic 162; Also: 10. Laguna Hills 257; 13. Corona del Mar 313

Individual results: 1. Murphy, Redwood 17:27; 2. Wagner, Redwood, 17:30; 3. Fahy, La Costa Canyon, 17:35; 4. Slatunich, Aptos, 17:40; 5. Cruz-Albrecht, Oak Park, 17:44; 6. Chao, Campolindo, 17:48; 7. Brown, La Costa Canyon, 17:55; 8. Rasmussen, Vista Del Lago, 17:57; 9. Ruane, Campolindo, 18:01; 10. Genovese, Palos Verdes, 18:12

Division 4

Team results: 1. Foothill Technology 88; 2. Bishop Amat 112; 3. JSerra 128; 4. Coronado 155; 5. Miramonte 159

Individual results: 1. Lane, Malibu, 16:45; 2. Friedman, Santa Cruz, 17:41; 3. Ruelas, Bishop Amat, 17:56; 4. Kearney, Foothill Technology, 18:13; 5. Tabrizi, JSerra, 18:15; 6. Wallace, Sage Creek, 18:20; 7. Moro, Notre Dame/Sherman Oaks, 18:21; 8. Haskell, Miramonte, 18:22; 9. Dishion, Bret Harte, 18:24; 10. Santiago, High Tech, 18:27

Division 5

Team results: 1. Flintridge Prep 51; 2. Francis Parker 170; 3. Nueva 176; 4. Lick Wilmerding 177; 5. St. Joseph Notre Dame; Also: 13. St. Margaret’s 334; 15. Sage Hill 353

Individual results: 1. Marshall, St. Joseph Notre Dame, 17:40; 2. Stout, Pacific, 17:59; 3. Trossen, Francis Parker, 18:12; 4. Perez, St. Joseph Notre Dame, 18:22; 5. Dailey, Branson, 18:28; 6. Bowen, Sonoma Academy, 18:34; 7. Watkins, La Jolla Country Day, 18:35; 8. Bowen, Sonoma Academy, 18:38; 9. Pourmussa, Brentwood, 18:40; 10. Gitlin, Flintridge Prep, 18:45

 


See archived 'Sports' stories »
 


SoCal Prep Legends
Search Players


Basketball:

San Clemente 41, Trabuco Hills 40 - 00:00 1OT QT - Completed

Soccer:

Ventura 0, Valencia 1 - 00:00 2nd Half - Completed

Basketball:

Gahr 61, Los Alamitos 63 - 00:00 4th QT - Completed

Basketball:

Huntington Beach 64, Loyola 70 - 00:00 4th QT - Completed

Basketball:

Woodcrest Christian 74, Santiago 59 - 00:00 4th QT - Completed

Basketball:

Godinez 30, Mission Viejo 29 - 00:00 2nd QT - Completed

Soccer:

Saddleback 3, Santa Ana Valley 3 - 00:00 2OT Half - Completed

Basketball:

South Pasadena 52, Ocean View 45 - 00:00 4th QT - Completed

Soccer:

San Clemente 3, Esperanza 0 - 00:00 2nd Half - Completed

Basketball:

Downey 63, San Clemente 66 - 00:00 4th QT - Completed