Search:

CIF-SS releases the boys basketball divisions for 2016-17

STAFF REPORT

Here are the divisions for the 2016-17 boys basketball playoffs.

BOYS BASKETBALL

DIVISION 1AA
(44 schools, 40.5 automatic qualifiers)
Chino Hills
Redondo Union
Bishop Montgomery
Mater Dei
Centennial/Corona
Orange Lutheran
Sierra Canyon
Alemany
Long Beach Poly
J.W. North
Damien
Los Alamitos
Oak Park
Roosevelt/Eastvale
Crespi
Cathedral
Edison
Etiwanda
Ayala
Lynwood
Cantwell-Sacred Heart of Mary
Compton
Santa Margarita
St. John Bosco
Santa Monica
Serra
Inglewood
Great Oak
Hart
Foothill/Santa Ana
Diamond Ranch
Rancho Verde
Viewpoint
Temecula Valley
Santa Barbara
La Mirada
Village Christian
Sonora
Calabasas
Maranatha
Tahquitz
Esperanza
Gahr
Beverly Hills

DIVISION 1A
(33 schools, 22 automatic qualifiers)
Walnut
Peninsula
La Canada
Campbell Hall
Bonita
Jordan
JSerra
Downey
San Clemente
Loyola
Rancho Cucamonga
Servite
Notre Dame/Sherman Oaks
Corona del Mar
Redlands East Valley
Dominguez
St. Bernard
Canyon/Anaheim
Riverside Poly
Harvard-Westlake
Mayfair
El Toro
Thousand Oaks
Kaiser
Pasadena
ML King
Tesoro
Beaumont
Los Altos
Huntington Beach
West Ranch
Chaminade
Millikan

DIVISION 2AA
(35 schools, 23.5 automatic qualifiers)
Northwood
Camarillo
Valley View
Westlake
Valencia/Valencia
Buena Park
Burroughs/Burbank
Windward
Cajon
Yorba Linda
Price
San Marcos
Lawndale
Santiago/Corona
Troy
Los Osos
Mira Costa
Woodbridge
St. Joseph/Santa Maria
Cerritos
Whittier
Tustin
Crescenta Valley
Newport Harbor
Highland
Arlington
Morningside
Colony
Upland
Villa Park
Oaks Christian
Moorpark
Perris
Cypress
Mission College Prep

DIVISION 2A
(30 schools, 23 automatic qualifiers)
Canyon/Canyon Country
Palm Desert
Simi Valley
Agoura
Aliso Niguel
Elsinore
Valley Christian/Cerritos
Muir
Saugus
Corona
Fountain Valley
Capistrano Valley
Heritage Christian
Vista Murrieta
Redlands
Valencia/Placentia
Claremont
Knight
Summit
A.B. Miller
Beckman
Eisenhower
Marina
Ventura
Western
Palm Springs
Rancho Christian
Chaparral
La Salle
Murrieta Valley
Oxnard
Norco
Dos Pueblos
Citrus Hill
Lakewood
Leuzinger
Sunny Hills
Trabuco Hills
Mark Keppel

DIVISION 3AA
(49 schools, 24 automatic qualifiers)
Burbank
St. Francis
Ocean View
San Gabriel Academy
Pioneer
Royal
Glendora
La Sierra
Buena
Warren
La Quinta/La Quinta
Diamond Bar
Brentwood
Murrieta Mesa
El Dorado
Rancho Mirage
Citrus Valley
Kennedy
Golden Valley
La Serna
Whittier Christian
San Juan Hills
Bishop Amat
Schurr
Gabrielino
Cabrillo/Long Beach
Canyon Springs
Saddleback Valley Christian
Paramount
Mission Viejo
Santa Fe
North Torrance
Dana Hills
Grand Terrace
Crossroads
Laguna Beach
Wilson/Long Beach
Renaissance Academy
Godinez
Torrance
Capistrano Valley Christian
Temple City
University
Glendale
Trinity Classical Academy
Chino
Crean Lutheran
El Segundo
Righetti

DIVISION 3A
(51 schools, 24 automatic qualifiers)
Paloma Valley
Executive Preparatory Academy
Hesperia
St. Anthony
San Bernardino
St. Paul
Yucaipa
Palos Verdes
Arroyo Grande
Culver City
Newbury Park
South Pasadena
St. Genevieve
Hemet
Hoover
Charter Oak
Eastside
Centennial/Compton
California
Brea Olinda
Cabrillo/Lompoc
Atascadero
Rialto
Alhambra
West Covina
Artesia
Silverado
Xavier Prep
Norwalk
Wilson/Hacienda Heights
Pacifica/Garden Grove
Temescal Canyon
San Dimas
St. Bonaventure
Fullerton
Lakeside/Lake Elsinore
Alta Loma
Orangewood Academy
Sultana
McAuliffe, Christa
Monrovia
Paraclete
Oak Hills
Savanna
Fontana
Don Lugo
Adelanto
Irvine
Antelope Valley
Twentynine Palms
El Rancho

DIVISION 4AA
(54 schools, 25 automatic qualifiers)
Costa Mesa
Flintridge Prep
West Torrance
Bellflower
La Habra
Woodcrest Christian
Patriot
Norte Vista
San Luis Obispo
South Hills
Westminster
Bolsa Grande
Lompoc
San Marino
Hillcrest
Blair
Segerstrom
Montebello
Quartz Hill
San Jacinto
Garden Grove
Laguna Hills
Carter
Arcadia
Rio Mesa
Jurupa Hills
Rowland
Ontario
Jurupa Valley
Hawthorne
Covina
Banning
Barstow
Victor Valley
Pomona
Indio
Loara
El Modena
Bellarmine-Jefferson
Serrano
Cathedral City
San Gabriel
South El Monte
South Torrance
Moreno Valley
Katella
Workman
Pioneer Valley
Northview
Santiago/Garden Grove
Buckley
Paso Robles
Montclair
West Valley

DIVISION 4A
(51 schools, 24 automatic qualifiers)
Don Bosco Tech
Ramona
Nipomo
Anaheim
Saddleback
St. Margarets Episcopal
Vista Del Lago
Apple Valley
Santa Ana
Arroyo
Lancaster
Glenn
Pacifica/Oxnard
Riverside Prep
Coachella Valley
Shalhevet
Calvary Chapel/Santa Ana
Heritage
Chadwick
Burroughs/Ridgecrest
Rosemead
Garey
Notre Dame/Riverside
Desert Hot Springs
Milken Community
Colton
Bishop Diego
Bell Gardens
Firebaugh
Bloomington
Lone Pine
St. Monica Catholic
Shadow Hills
Pacific
Santa Ynez
Santa Maria
Mary Star of the Sea
Santa Clara
Yucca Valley
El Monte
Palmdale
Yeshiva (YULA)
Estancia
Poly/Pasadena
Baldwin Park
Littlerock
Sage Hill
Loma Linda Academy
Aquinas
Oxford Academy
Salesian

DIVISION 5AA
(57 schools, 20 automatic qualifiers)
Fairmont Prep
Rim of the World
La Puente
Magnolia
Carpinteria
Malibu
Ribet Academy
Orange
Century
Valley Torah
San Gorgonio
Edgewood
Ontario Christian
Rancho Alamitos
Nordhoff
Ganesha
Oakwood
Verbum Dei
Chaffey
Sierra Vista
La Quinta/Westminster
Santa Clarita Christian
Hueneme
Pacific Hills
Granite Hills
Linfield Christian
Nogales
Marshall
Bassett
Big Bear
Channel Islands
Rio Hondo Prep
Mountain View
Templeton
Silver Valley
Highland Hall
Morro Bay
St. Pius X-St. Matthias Academy
Hesperia Christian
Providence/Burbank
Webb
Azusa
Rolling Hills Prep
Desert Mirage
Arroyo Valley
Temecula Prep
Duarte
Academy/Academic Excellence
Holy Martyrs
Santa Paula
Whitney
Orcutt Academy
Da Vinci Design Academy
Arrowhead Christian
Vistamar
Bloomington Christian
Los Amigos

DIVISION 5A
(44 schools, 26 automatic qualifiers)
Sherman Indian
Brethren Christian
Le Lycee
Santa Ana Valley
Indian Springs
Einstein Academy (Albert)
Lancaster Baptist
Desert Christian Academy
AGBU/Pasadena
California Military
AGBU/Canoga Park
de Toledo
Tarbut V Torah
Rubidoux
Santa Rosa Academy
Pilibos
Apple Valley Christian
Riverside Cnty Ed Academy
Gladstone
University Prep
San Jacinto Valley Academy
Joshua Springs
Coast Union
Calvary Chapel/Downey
Faith Baptist
Thacher
St. Michaels Prep
Besant Hill
Southlands Christian
Los Angeles Adventist
Providence/Santa Barbara
Laguna Blanca
California Lutheran
Nuview Bridge
Newbury Park Adventist
Lycee International
Academy Careers & Exploration
Fillmore
Mojave
Avalon
Trona
Southwestern Academy
California Academy Math/Science
New Roads

DIVISION 6
(74 schools, 23 automatic qualifiers)
Upland Christian Academy
California School/Deaf (CSDR)
Vasquez
Bethel Christian/Riverside
Excelsior Charter
Valley Christian/Santa Maria
Desert Christian/Lancaster
Aveson Global Leadership Academy
Lutheran/La Verne
Western Christian
Animo Leadership
Pacifica Christian/Santa Monica
Mammoth
Grace Brethren
Bethel Baptist
Mesa Grande Academy
Environmental Charter
Lake Arrowhead Christian
Bethel Christian/Lancaster
Lee Vining
Boron
Lennox Academy
Cate
St. Monica Academy
Wildwood
New Covenant Academy
Mesrobian
Westmark
La Sierra Academy
Shandon
Acaciawood Academy
Immanuel Christian
Public Safety Academy
Noli Indian
Villanova Prep
Crossroads Christian
Calvary Murrieta
Cobalt Institute
Emerson Honors
Summit View
Pilgrim
Boys Republic
Hillcrest Chr./Thousand Oaks
Foothill Technology
Pacific Lutheran
Hamilton
Summit View-Westview
Maricopa
Cornerstone Chr./Wildomar
Lucerne Valley
Waverly
Desert Chapel
Calvary Baptist
Liberty Christian
Cuyama Valley
Calvary Christian
Big Pine
Baker Valley
Redlands Adventist
San Fernando Valley Academy
Ojai Valley
Glendale Adventist
Dunn
Eastside Christian
Packinghouse Christian
Santa Clarita Valley International
Carnegie/Riverside
Judson International
Garden Street Academy
Calvary Chapel/Moreno Valley
Trinity Christian
Midland
River Springs Charter/Temecula
Palm Valley


See archived 'Sports' stories »
 


Other Varsity coverage:
Inland Empire
Search Players


Football:

Santa Ana 14, Rancho Christian 52 - 01:01 4th QT - Completed

Football:

Calabasas 35, Capistrano Valley 14 - 00:00 4th QT - Completed

Football:

St. John Bosco 21, Mater Dei 14 - 00:33 2nd QT - Completed

Football:

Edison 44, La Mirada 24 - 00:00 4th QT - Completed

Football:

Burbank 21, Yorba Linda 31 - 00:00 4th QT - Completed

Soccer:

El Modena 2, Orange Lutheran 2 - 45:00 2nd Half - Completed

Basketball:

Eisenhower 28, Mater Dei 93 - 02:00 4th QT - Completed

Basketball:

Santa Fe 65, Foothill 53 - 00:00 4th QT - Completed

Football:

Valencia/Valencia 35, San Clemente 41 - 00:00 4th QT - Completed

Football:

El Modena 21, Yorba Linda 28 - 00:00 4th QT - Completed