Search:
PAUL RODRIGUEZ , STAFF PHOTOGRAPHER
Santa Margarita's Kaitlyn Merritt has been selected to the Register's All-County girls track and field team.

2015 Register All-County girls track & field team

CONTRIBUTING WRITER

The Register’s 2015 All-County girls track and field team.

100: Sara Limp, Los Alamitos, Sr.; Hilary Ojinnaka, Cypress, Sr.; Alexis Turley-Young, Canyon, Jr.

200: Kennedy Gillian, Mission Viejo, Jr.; Sara Limp, Los Alamitos, Sr.*; Maliyah Medley, El Toro, Fr.; Hilary Ojinnaka, Cypress, Sr.

400: Kennedy Gillian, Mission Viejo, Jr.; Ceili Tuttle, Fullerton, Jr.; Ashley Willingham, Los Alamitos, Jr.*

800: Cassie Durgy, Huntington Beach, Jr.*; Natalie Grohmann, Fountain Valley, Sr.*; Katie Izzo, Los Alamitos, Sr.*

1,600: Brianna Bartello, Laguna Hills, Sr.; Briar Brumley, Tesoro, Sr.*; Kelsey Carroll, San Clemente, Sr.; Amanda Gehrich, Tesoro, Jr.*; Haley Herberg, Capistrano Valley, Fr.; Katie Izzo, Los Alamitos, Sr.; Julia Sienski, Edison, Sr.*; Stephanie Ortega, Segerstrom, Jr.

3,200: Marissa Bartello, Laguna Hills, Sr.*; Amanda Gehrich, Tesoro, Jr.*; Katie Izzo, Los Alamitos, Sr.*; Julia Sienski, Edison, Sr.*

100 HH: Hope Bender, Newport Harbor, Sr.; Alexis Turley-Young, Canyon, Jr.

300 IH: Hope Bender, Newport Harbor, Sr.*; Emma Kratzberg, Newport Harbor, Jr.; Nikki Merritt, Santa Margarita, Fr.; Paula Pedrani, El Toro, Jr.*; Coco Putnam, Laguna Beach, Jr.*; Olivia Teegarden, Mission Viejo, So.

400 relay: Los Alamitos*

1,600 relay: Fountain Valley; Los Alamitos*; Mission Viejo*; Santa Margarita

High jump: Taylor Eddleman, Huntington Beach, Sr.*; Kallie Given, Los Alamitos, So.

Long jump: Lily Ebanks, Valencia, Sr.*; Kaitlynn Johnson, El Toro, Fr.*; Alison Parsons, Los Alamitos, Jr.; Celine Smith, Mission Viejo, Sr.; Alexis Turley-Young, Canyon, Jr.

Triple jump: Kyra Coley, Mater Dei, Sr.; Jazmin Moss, Mater Dei, Sr.*; Dominique Ruotolo, Mater Dei, Fr.; Alexis Turley-Young, Canyon, Jr.

Pole vault: Rachel Baxter, Canyon, So.*; McKenna Caskey, Mater Dei, So.*; Claire Kao, Dana Hills, Jr.*; Erin McAndrews, Mater Dei, Jr.*; Kari McCollum, Orange Lutheran, Sr.*; Kaitlyn Merritt, Santa Margarita, Sr.*; Molly Scharmann, Tesoro, Sr.*; Kate Thomas, Santa Margarita, So.*

Discus: Rachelle A La Torre, Newport Harbor, Jr.; Xochitl Bryson, Oxford Academy, So.*; Emma DeSilva, Mission Viejo, Jr.*; Anna Gillis, San Clemente, Jr.*; Brianna Uipi, Orange Lutheran, So.*

Shot put: Rachelle A La Torre, Newport Harbor, Jr.; Anna Gillis, San Clemente, Jr.; Kathryn Plummer, Aliso Niguel, Jr.*; Ciera Williams, Mission Viejo, Jr.

*CIF-SS Masters qualifiers

(All names listed in alphabetical order; all running events in meters)

The Register’s All-County team is selected based on several factors, including an athlete’s performance in invitationals, league finals and postseason meets, with added significance given to the CIF-SS Finals, Masters Meet and CIF State Finals.

RELATED:

Girls track coach of the year: Nathan Howard, Los Alamitos

Girls track athlete of the year: Amanda Gehrich, Tesoro


See archived 'Sports' stories »
 


Other Varsity coverage:
Inland Empire
Search Players


Football:

Santa Ana 14, Rancho Christian 52 - 01:01 4th QT - Completed

Football:

Calabasas 35, Capistrano Valley 14 - 00:00 4th QT - Completed

Football:

St. John Bosco 21, Mater Dei 14 - 00:33 2nd QT - Completed

Football:

Edison 44, La Mirada 24 - 00:00 4th QT - Completed

Football:

Burbank 21, Yorba Linda 31 - 00:00 4th QT - Completed

Soccer:

El Modena 2, Orange Lutheran 2 - 45:00 2nd Half - Completed

Basketball:

Eisenhower 28, Mater Dei 93 - 02:00 4th QT - Completed

Basketball:

Santa Fe 65, Foothill 53 - 00:00 4th QT - Completed

Football:

Valencia/Valencia 35, San Clemente 41 - 00:00 4th QT - Completed

Football:

El Modena 21, Yorba Linda 28 - 00:00 4th QT - Completed