Search:
STAFF PHOTOGRAPHERS
Check out the Register's slideshow of the All-County teams and players of the year for 2014-15.

Meet O.C.'s top high school athletes for 2014-15

OCVARSITY.COM

Click through the slideshow to see the Register's award winners and All-County teams for the 2014-15 season.

Here is a list of the Register's award winners, starting with the Athletes of the Year and then a list of the top athletes in each sport.

2014-15 REGISTER AWARDS

Boys Athlete of the Year: Sam Darnold, San Clemente

Girls Athlete of the Year: Katie Lou Samuelson, Mater Dei

Small School Boys Athlete of the Year: Marcus Berkley, Orangewood Academy

Small School Girls Athlete of the Year: Makenzie Fischer, Laguna Beach

FALL SPORTS

Football

Offensive Player of the Year: Sam Darnold, San Clemente

Defensive Player of the Year: Matt Locher, Los Alamitos

Coach of the Year: Jim Hartigan, JSerra

Boys water polo

Athlete: Alex Wolf, Huntington Beach

Coach: Steve Carrera, Orange Lutheran

Boys cross country

Athlete: Austin Tamagno, Brea Olinda

Coach: Patrick Bendzick, Canyon

Girls cross country

Athlete: Brianna Bartello, Laguna Hills

Coach: Ken Sayles, Capistrano Valley

Girls volleyball

Athlete: Lindsey Ruddins, Aliso Niguel

Coach: Carmen Stratton, Saddleback Valley Christian

Girls tennis

Athlete: Katie Ta, Capistrano Valley

Coach: Mike McCall, Valencia

Girls golf

Athlete: Ysabel Tran, Troy

Coach: Penn Bushong, Beckman

WINTER SPORTS

Boys basketball

Athlete: Rex Pflueger, Mater Dei

Coach: Mike Murphy, Sonora

Girls basketball

Athlete: Katie Lou Samuelson, Mater Dei

Coach: Tom Howard, Orange Lutheran

Boys soccer

Athlete: JT Cook, Servite

Coach: Jon Spencer, Servite

Girls soccer

Athlete: Olivia Ware, Mater Dei

Coach: Matty West, Mater Dei

Girls water polo

Athlete: Makenzie Fischer, Laguna Beach

Coach: Justin Johnson, El Toro

Wrestling

Athlete: Liam Cronin, Servite

Coach: Alan Clinton, Servite

Hockey

Athlete: Evan Camba, Villa Park

Coach: Dan Adams, Orange Lutheran

SPRING SPORTS

Baseball

Top pitcher: Nick Sprengel, El Dorado

Top player: Lucas Herbert, San Clemente

Coach: Arlie Kearney, Sunny Hills

Boys golf

Player: Clay Feagler, Dana Hills

Coach: Tracy Roberts, Woodbridge

Boys lacrosse

Player: Ryan Harnisch, St. Margaret's

Coach: Glen Miles, St. Margaret's

Girls lacrosse

Player: Julia Taylor, Foothill

Coach: Kaylee Navarrete, Foothill

Softball

Top pitcher: Taylor McQuillin, Mission Viejo

Top player: Alyssa Palomino, Mission Viejo

Coach: Troy Ybarra, Toni Mascarenas, Mission Viejo

Boys swimming

Player: Grant Shoults, Santa Margarita

Coach: Beth Weber, Kari Damato, Laguna Beach

Girls swimming

Player: Katie McLaughlin, Santa Margarita

Coach: Kevin Clements, JSerra

Boys tennis

Player: Reese Stalder, Newport Harbor

Coach: Doug Williams, Santa Margarita

Boys track and field

Player: Gabe Warner, Woodbridge

Coach: Aaron Craver, Woodbridge

Girls track and field

Player: Amanda Gehrich, Tesoro

Coach: Nathan Howard, Los Alamitos

Boys volleyball

Player: TJ DeFalco, Huntington Beach

Coach: Ryan Van Rensselaer, Saddleback Valley Christian


See archived 'Top Stories' stories »
 


SoCal Prep Legends
Search Players


Basketball:

San Clemente 41, Trabuco Hills 40 - 00:00 1OT QT - Completed

Soccer:

Ventura 0, Valencia 1 - 00:00 2nd Half - Completed

Basketball:

Gahr 61, Los Alamitos 63 - 00:00 4th QT - Completed

Basketball:

Huntington Beach 64, Loyola 70 - 00:00 4th QT - Completed

Basketball:

Woodcrest Christian 74, Santiago 59 - 00:00 4th QT - Completed

Basketball:

Godinez 30, Mission Viejo 29 - 00:00 2nd QT - Completed

Soccer:

Saddleback 3, Santa Ana Valley 3 - 00:00 2OT Half - Completed

Basketball:

South Pasadena 52, Ocean View 45 - 00:00 4th QT - Completed

Soccer:

San Clemente 3, Esperanza 0 - 00:00 2nd Half - Completed

Basketball:

Downey 63, San Clemente 66 - 00:00 4th QT - Completed